Toidufoto – kuidas sa sünnid?

Toidufoto – kuidas sa sünnid ehk piilume pisut kaadri taha. See üks ja ainus toidufoto, mis lõpuks teisteni jõuab, võib olla valitud 25 foto hulgast, vahel isegi 50 fotovaliku seast. Oleneb kõik foto teemast ja emotsioonist, mida tahad edasi anda.

Pole teps mitte harv juhus, kui paned enne fotosessiooni endale plaani kirja, otsid sobivad rekvisiidid välja, sätid kõik paika ning avastad pildistama asudes, et see ei töötagi pildil nii nagu sa endale vaimusilmas ette kujutad ja protsessi käigus tekib hoopiski uus nägemus. See on osa fotograafiast- sa ei saa peensusteni enne pildistama asumist kõike ette planeerida. Tegemist on loomingulise protsessiga.

Seetõttu ongi see niivõrd nauditav- kõik sünnib jooksvalt tunde järgi.

Mida on vaja toidu/tootefoto õnnestumiseks?

 • Valgus

Kõige alus on valgus. Ilma selleta ei sünni midagi. Kuigi on alternatiive ja kõiksugu lampe jpm, armastan ma päevavalguses tehtud fotosid. Otsi kodus üles oma parim aknaalune või mine hoopis õue.

Hommiku või õhtu valgus ühelt küljelt pildile langemas, annab edasi sooja ja karakteriga foto. Kuigi varjud toidupiltidel on justkui vale, siis ma pean tõdema, et mulle nad just meeldivad. Varjud ja kontuurid lisavad pildile iseloomu. Kuid see on juba iga fotograafi ja vaataja küsimus- kellele mis sümpatiseerib.

 

 • Rekvisiidid

Kuigi tihtilugu ongi vaja puhast pilti, kus toode on valgel või mustal taustal, annab rohkem emotsiooni edasi rekvisiitidega pilt, mis tekitab mingeid seoseid mälusopis või suudab vaataja ennast sinna pildil olevasse keskkonda kujutada. Seetõttu võib fotograafide rekvisiide kogu lausa eraldi ruumi vajada. Seega leiab mind tihti taaskasutuspoodidest justkui aarete jahilt, nii palju põnevaid leide.

 

Minu lemmikute hulka kuuluvad pildid, kus on osaliselt näha ka inimest pildid. Kes mu töödega kursis on, juba teate, et mu kogus leidub palju pilte, kus toidupildil on ka käed kaadris. Taaskord väike nipp, mis lisab pildile emotsiooni ning toob pildi vaatajale lähemale. Käte pildile püüdmiseks on hea omada statiivi või kutsuda keegi appi, kes oma käed pildile võiks asetada.

 

Toidufotograafia pole mitte lihtsalt toidu pildistamine,

vaid hoopis loo jutustamine.

 

3

 • Aeg

Vahel ei tea kuidas pildistamine kulgeb, eriti kui see toimub näiteks õues. Tuul, vihm ja lumi võivad vahel pildistamisprotsessi pidurdada. On olnud nii külm tuul väljas, et pildistamisele kulus topeltaega, kuna oli vaja koguaeg toas käsi soojendamas käia. Seetõttu pole hea väga palju tegemisi  ühele päevale planeerida. Varu endale aega.

12B5DB9C-243A-45F9-ADE2-6DACA72C1EE3

 

 • Taustad

Kogu endale kõiksugu taustu. Erinevate toitudega võivad töötada erinevad taustad. Kuigi ka müüakse spetsiaalselt fototaustu, siis palju ägedam on alles hoida kõiksugu vanad kapiuksed ja plaadid, mille võid oma silma ja käe järgi töödelda, värvida. 

D8F22135-2727-4F44-8829-6F6B46B9FBD3
Hetke lemmik taust – vana ja päevinäinud kapiuks!
 • Töötlemine

Ja nüüd algab töötlemise ja sorteerimise protsess. Enamus kauneid toidupilte, mida näed, on töödeldud. Kuigi suure osa õnnestunud lõpptulemusest annab olemasolev valgus, rekvisiidid ja fotograafi ilusilm, siis järeltöötlus annab alati viimase lihvi, kus saad rõhutada veelgi rohkem teatud nurki, muuta pildi heledust/tumedust, lisada värvi või võtta hoopis vähemaks jpm. Kasutan Adobe Lightroomi. 

 

Julge küsida tasu, oma loomingu ja aja väärtustamises pole midagi taunismiväärset!

 

Kokkuvõttes võib ühe toidu/toote pildile püüdmine võtta omajagu aega ja etteplaneerimist. Alustades ideede loomisega peas ja paberil, rekvisiitide kokku kogumisega/ostmisega, toidufoto puhul kokkamise protsess + retsepti loomine, seejärel pildistamissessioon ning järeltöötlus. 

 

AC55E7B6-7143-49FB-8B25-579D63DE7B07

 

Kas sul on mõni hobi, millest on saanud sinu töö? Mis sind köidab?

Armas lugeja! Anna teada, kui oled huvitatud kaadritagusest ja toidufotograafia nippidest lähemalt lugema, jagan rõõmuga!

 

 

 

 

 

 

 

2 kommentaari “Toidufoto – kuidas sa sünnid?

  1. Ma pildistan telefoniga üsna vähe praegusel ajal toidupilte, varasemalt kui argipäeva ja hetki rohkem jagasin sotsiaalmeedias, tuli telefoniga toidu pildistamist tihedamini ette.

   Kuid siiski ikkagi kõige alus on valgus, õhtu hämaruses on head pilti raske saada.

   Samamoodi tuleb leida õige nurk, millise nurga all toit kõige parem välja näeb. Alati pole toit pealt vaates just kõige parem, seega tasub proovida ja katsetada erinevaid nurki. Nt, mina armastan pigem küljevaates pildistada, mõnele pealt vaates- igaühele oma 🙂

   Alati annavad pildile juurde ka sobivad aksessuaarid st kui pildi üldmulje on selline helge ja valge, siis pole mõtet sinna taustale nt musta kannu lisada, toonid võiksid omavahel harmoneeruda.

   Kuigi tänapäeval on juba telefonides kõiksugu funktisoonid, et pilti veelgi paremaks töödelda, siis mõne pilditöötlus äpi alla laadimine võib ka abiks olla.

   Kõige tähtsam on siiski harjutada ja märgata! Kõik muu tuleb juba iseenesest! 🙂

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s