Jälle see otsatu shoppamine kooli alguse puhul!

abc books chalk chalkboard
Photo by Pixabay on Pexels.com

 

Augustikuus läheb ostukeskustes justkui hullus lahti. Sattusin eile Lõunakeskusesse ja olin hämmingus – justkui viimne päev oleks käes! Ausalt ma ei liialda– igas poes oli meeletult rahvast, käis sigin-sagin, nagu oleks jõulud saabunud.

Saan aru, et kooliasju ostetakse jõuliselt, sest mäletate isegi lapsepõlvest kuidas juba keset suve ootasid uute vihikute ja joonlaudade ostmist. Tahtsid valida need kõige-kõigemad välja, kodus ära joonida ja laua nurgale ootama asetada, ise lubades, et sel aastal sa hoiad oma asju – ei sodi vihiku nurki täis!

Oma tütrelt olen ka natuke kannatust palunud. Ta tahtis ka juba juulis Selverist kooliasju ostma hakata. Palusin tal enne ringi vaadata ja mitte esimese hooga kohe esimesest kohast ära osta, sest muidu on nii, et pärast leiad mujalt poest veel kihvtimaid koolitarbeid ja nutad silmad peast, et kiirustasid ostmisega.

Eks põhilised ole vihikud,mida ta valida nii hirmsasti tahab. Ja sel aastal päevik ka. Eelmisel aastal siin keksis, et neilt ei nõuta enam päevikut – kogu päevik on e-kooli kolinud. Nüüd igatseb taga vana head päevikut. 🙂

Ahjaa, pinalimood on ka muutunud. Nüüd on jälle kaheosalist kahesahtliga pinalit vaja. Okei, selle saab. Koolikotiga käib ta veel ühe aasta ära, siis saab kolm aastat ühe kotiga käidud ja ehk siis luban tal uue valida. Küll aga ei näe ma mitte mingisugust mõtet igal aastal uus koolikott osta, kui just auguline päris pole iga aasta lõpuks! Need ju siiski kestavad.

Käärid, veetopsid, joonlauad on ka kauakestvad, aga ometi nad kaovad kuskile juba kooliaasta lõpus ära ja sügisel laome need taas ostukorvi. Eriti vahva oleks tegelikult, kui õpetaja saadaks vajaminevate vihikute ja muude koolitarvete nimekirja, et lapsevanem neid tunde järgi kokku ei ostaks. 

Aga käib ka meeletu shoppamine – riidepoodides on nii pikad sabad taga, mis sunnib mõtlema, et käiks ja piiluks veel ringi ehk siis vahepeal saba lüheneb. NS kinga ei mahtunud praktiliselt riiulite vahele liikumagi, sest kõik Tartu inimesed on ühel ja samal päeval jalanõutuks jäänud vist.

Adun küll, et parasjagu rahapäevad ja kooli alguseni vähe aega, aga jääb mulje, et kõik inimesed ostavad kooliks uue garderoobitäie riideid ja jalanõusid, sest kes siis eelmise õppeaasta vahetusjalanõudega enam käib või eelmisel aastal moes olnud t-särgiga?!

Lapsed on kasvavas eas- eks ikka tennised hakkavad pigistama või püksid ei lähe enam jalga. Kuid silma jääb just lademetes riiete ostmine nagu see oleks ainuke päev aastas, kui lapsele riideid ostetakse. Ega polegi midagi, igal perel omad harjumused.

Me peres ostetakse jooksvalt vajaminevaid riideid ja jalanõusid. Üleüldiselt kulutame riietele/jalanõudele vähe. Facebookis ringles just küsitlus palju Sinu peres kulub keskmiselt riietele ühes kuus. Enamus vastas 0-20 eurot kuus, suurusjärgult teine grupp kulutas 20-50 eurot kuus ja kolmas ka mitte  kõige väiksem grupp 50-100 eurot kuus. Ma eeldan, et need, kel kulub 100 eurot iga kuu riietele, neil pole augustis küll asja Lõunakeskusesse rahvamassi keskele hilpude eest võitlema.

Eks käisin ka Brendale lasteaeda jalanõusid otsimas. Just nende sisejalanõudega on alati probleem ( Kingasaagast olen kunagi kirjutanud siin link ). Lõpuks kui olime sobivad sandaalid lasteaeda leidnud eelmisel lasteaiaaastal, siis nüüdseks on need taas väikseks jäänud. Kuid peab ütlema, et alega kingapoodides on lastejalanõude põud. Aga siiski siiski leidsime talle sandaalid, millega lasteaias nüüd ringi vurada, ma loodan, et terve aastajagu ta jalg enam ei kasva, sest ta jalalaba on juba 17 cm pikk. See tähendab, et ta kannab juba 26-27 suuruses jalanõusid oma kolmandaks sünnipäevaks.

Üks eriti soodne pood soodukate ajal on KidZone Kvartali ostukeskuses. Alede ajal saab sealt kaubamärgi Ovs Kids t-särke 2.49 euroga, pükse 3-4 euroga, kleidi 5 euroga st sama hinnaga kui järelturult. Tasub piilumas käia. Kuid ma tegin ühe pisikese vea, ostsin Brendale lasteaeda neid tagant ühe nööbiga kinni pandavaid pluuse. Õnneks siiski vaid mõne, aga need pluusid pole lasteaeda just kõige mõistlikum ost, sest laps ei saa seda nööpi ise ei kinni ega lahti.

Ja kuna nüüd ma ootan kolmandat last ja taas on tulemas tüdruk, siis kavatsen Brenda riided talle alles hoida. Nii kui kuulsin UH, et tüdruk sünnib, lõpetasin Brenda riiete/jalanõude müügi ära. Muidu sai ikka kirbukale viidud, aga nüüd las ootavad kodus. Küll aga ei hoia ma alles Hanna-Liisa riideid, sest Hanna-Liisa on liialt eest ära kasvanud kahe pisema õe eest. 7 aastat vahet on juba palju!

Just ükspäev siin tegime õega taas videokõnet ja mainisin talle , et olen oma suve veetnud praktiliselt ühes 6-euroses kleidis ja teises 7-euroses kleidis. Õnneks on kuum suvi olnud ja kleit ongi parim riietusese selliste ilmadega olnud. Küll aga lubasin endale nüüd rasedateksad (teate küll need kõrge riidest äärega) ja kui mees mind ükspäev pükstes nägi, pidi imestusest pikali kukkuma, ma pidin liialt võõras pükstega olema. Ega endalegi oli harjumatu peegli eest mööduda.

Mis ma tahan selle postitusega öelda?

  • Seda, et kõike saab soodsamalt – pole vaja esimese hooga ära osta, vaid tasub oodata alati soodukaid! Ja soodukaid tehakse tihti!
  • Piiluda kirparitele – ka sealt võib täiesti uueväärseid jalanõusid/riideid leida, ainult poole soodsamalt!
  • Teha enne kooliasjade ostu kodus inventuur ja vaadata mis veel eelmisest õppeaastat alles on ( veetops, käärid, joonlauad, teritajad, pinal ja koolikott kestavad üldiselt kauem kui aasta!)
  • Paluda õpetajalt juba varem koolis vajaminevate tarvete listi, et vältida üleliigset asjade kokku ostmist!

Kuna olen Pereliidu andunud fänn ja plaanin ka ise oma perega nende ridadesse astuda, kui kolmas laps ilmavalgust näeb, siis jagan ka Teiega infot, kes soovib oma panuse anda lasterikaste perede koolitarvete soetamisse:

Juba täna algab „Lapsed kooli“ kampaania, mis leiab aset Selverites üle kogu Eesti. Vabatahtlikud on kõikides maakondades jagamas infot ja kogumas annetusi neljapäevast reedeni kell 16.00-19.00 ning laupäevast pühapäevani kell 11.00-15.00.

Oma panuse „Lapsed kooli“ kampaaniasse saad anda, kui soetad Selverist koolitarbeid ning poetad need seejärel annetuskärusse. Iga panus – nii väiksem kui suurem – on väga olulise väärtusega.

Igas piirkonnas kogutud koolitarbed lähevad jagamiseks just selles maakonnas elavate perede ning koolijütside vahel.

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s