Mida kõike on tulevasel emal vaja!

person holding blue ballpoint pen writing in notebook
Photo by picjumbo.com on Pexels.com

Lapse sünnini on jäänud loetud päevad veel, vaid 60 päeva, mis loomulikult ei tähenda, et ta varem ega hiljem ei võiks tulla. Kuid mu panused on tehtud pigem septembri kuule ehk siis mu sisemine tunne ütleb, et ma sünnitan pigem enne sünnitähtaega kui peale.

Seetõttu on ka mind tabanud lõpuks kurikuulus pesapunumisinstinkt – tahaks kodus mööbeldama hakata, mehele olen juba mitu korda maininud, et ta võiks juba võrevoodi keldrist üles tuua, igapäevaga kasvab soov kõike valmis seada.

Eile tuli sõbranna külla, kes ka samapalju lapseootel kui mina alustasime nimekirjade kirjutamisega paberile, et oleks kenasti silme ees ikka. Loomulikult meie nimekirjad pisut erinevad, sest eks paljugi oleneb pere elukorraldusest ja vajadustest (tema soovide nimekiri tuli pikem kui minul).

 • Babybjörn lamamistool – loomulikult võime me last hoida ka põrandal, kuid eks see mugavuse ese ole. Mul pole ühelgi lapsel seda Babybjörni lamamistooli veel olnud, kuid ma olen selle kohta nii-nii palju head kuulnud, et ma lihtsalt tahangi just seda või siis mitte üldse midagi.

babybjörn

 • Kandelina – kandelinad ja kandekotid on viimastel aastatel populaarsust kogunud. Tegemist on tõeliselt väärt kandmisvahenditega, sest teame me kõik, et igale poole käruga ei pääse ja tihtilugu laps tahab ema-isa lähedust ja kui lihtne oleks teda mugavalt oma kõhul kanda- lapsel hea ja lapsevanemal hea – käed vabad. Lisaks kõigele muule heale on kandelinadele-ja kottidele loodud kõikvõimalikke kauneid disaine, et selle ühe ja õige valimine võib üsna raskeks osutuda. Seetõttu ongi mõnel kodus kandmisvahendeid virnades. Ma siiski luban ühega piirduda ( ma loodan!) Ma esialgu eelistan vist kandelina, hiljem vaatan kas kandekoti ( Tula ) ka soetan, sest mulle tundub, et laps ja ema tunnevad end kandelinaga pisut mugavamalt ja kandelina on siiski rohkem kehasse. Kandekotti on aga kindlasti mugavam seadistada ja ka laps isa kõhule asetada.

 

 • Turvahäll – turvahälliga on selline lugu, et kuna ma autoinimene pole, siis ma sellele suurt rõhku ei pane hetkel. Eks ma olen ikka lugenud ja end kurssi viinud millised hällid on parimad ja teste läbinud, kuid nagu öeldud kuna see igapäevast kasutust ei leiaks, siis ma sellelt suurt mõelnud pole (arvatavasti mõni Maxi Cosi turvahäll järelturult).

turvahäll

 • Voodipesu – kuna voodi on meil eelmisest lapsest alles jäänud, siis sellega ei pea pead vaevama. Küll aga on eelmine voodipesu üsna räsitud. Voodipesu sai küll special õmmeldud lastud, otsisime ise Abakhanist riide veel ja koos mõtlesime, aga paraku on see pisut värvist väljas ja topiline. Sel korral on plaanis poest osta. Tänapäeval on odavam poest osta kui ise õmmelda. Seega kaks komplekti voodipesu on vaja poest üles leida, mis mind kõnetab. 🙂
 • Voodimadrats – sooviksin voodile uut madratsit osta, kuid kuna beebivoodi on meil selliste pisut veidrate mõõtudega ( kui ma nüüd peast ütlen, siis pikkus oli ehk 120 cm) , siis üldiselt selles mõõdus madratseid pole poes saada. Standard on vist 140 cm kui ma ei eksi?!
 • Tula tekk – need kurikuulsad Tula tekid, mida kõik taga ajavad – ostavad, müüvad ja vahetavad. Hinnad on pisut krõbedad, aga olen seadnud endale eesmärgiks ka selline üks soetada. Baika tekki ma sel korral ostma ei hakka, meil neid kodus mitu. Ema kudus mõnusa valge teki eelmisele lapsele, mis mulle väga meeldis – teab kas sel korral ka koob?!
 • Lutt ja lutikett – ma olen lutiusku ja igal lapsel on juba sünnitusmajas lutt kaasas olnud. Lastel on suur imemisvajadus ja mu rinnad pole lutsutamiseks, vaid toitmiseks.
 • Kombekad – kuna laps sünnib sügisel, siis peaks valmis ostma k/s kombeka, kuigi ma usun, et september-oktoober on veel täis kauneid suveilmu, siis nii igaks juhuks peaks siiski valmis varuma. Plaanin osta suurus 56 ja talveks kombekas suurus 62. Riideid on mul mõned kapis olemas juba, juurde oleks ehk vaja veel sokke ja toakombekaid/sipukaid.
 • Vanker – vanker on tegelikult juba olemas. Pean vaid järele minema. Valikus olid Mutsy Evo, Roan Esso ja ABC Design Condor. Sõelale jäi viimane neist.

abc-design-vanker-condor4-702

 

Ongi kõik! Nii lühike nimekiri! Eks pudi-padi asju võib veel lisanduda. Näiteks vankrile oleks veel seisulauda/istet vaja suurema õe jaoks, aga neid ma pole veel üldse uurinud. Kuid olen linnapildis seda istet näinud, tundub selline väga kihvt leiutis olema.

Lisaks kõigele on mul üks tingimus – ma soovin need leida kasutatult!!! 🙂Mitte päris kõike – madratsi, voodipesu, Tula tekikese ja luti/lutiketi ostaksin uued, kuid lamamistool, turvahäll, kandelina ja kott ning kombekad on mul plaanis leida järelturult. Ma lausa huviga vaatan ringi ja kui midagi hea hinnaga saan, siis on selline win-win hetk!

Arvutuste koha pealt peaksin kogu kupatuse saama umbes 650 euroga, mis uuena makstes läheks kokku maksma kindlasti poole rohkem.

Samas eks neid asju tegelikult vaja pole, võin ju kasutada olemasolevaid tekke, riideid saab lausa tasuta ja üldse kõike saaks väga-väga soodsalt kui poleks mingisuguseid maitseeelistusi, vaid peaasi, et lapsel oleks mingisugune käru, mingisugune kombekas, mingisugune turvahäll, mingisugune voodipesu.

Eks see tarbimisühiskond ole kord juba selline- mida rohkem näed ja kuuled, seda rohkem on sul vaja! Tegelikult pole üldse vaja! 🙂

Lisaks beebiasjadele panin ma kirja, mida haiglakotti pakkida, et oleks kohe kiirelt käepärast võtta, kui äkkminek peaks parasjagu olema.

Haiglakott:

 • Sussid – iga jumala kord kui ma juhtun haiglas olema, siis ma kirun end mille  pärast mul küll susse pole ja vaarun mööda koridore sokkides ringi. Seekord on kavas sussid soetada.
 • Pesuvahendid endale – shampoon, palsam, kuivshampoon ( juhuks kui ei jõua pead pesema).
 • Riided endale – dressipüksid/haarempüksid – head mugavad, sokke mitu paari, topid, kardigan, mugavad rinnahoidjad.
 • Riided beebile – vaid kojutoomisriided ( k/s kombekas, müts, püksid, body, sokid)
 • lutt!
 • Juuksehari/ väike peegel
 • Juuksekumm/klambrid ( ma veel ei tea kui pikad mu juuksed sünnitamisehetkel on, aga tahaks neid kuidagi ehk kinnitada)
 • Hügieenisidemed
 • Võrkaluspüksid ( ühekordsed)
 • Sprei ( alumisele osale) Link – Bionect Silversprei
 • Multi-mam rinnakompressid 
 • meigitarbed
 • telefonilaadija
 • rasedakaart
 • rahakott
 • küünetangid/küünekäärid
 • valuvaigistid ( patsetamool)- peale sünnitust emakakokkutõmmete valu leevenduseks

Huh, tuli omajagu pikk nimekiri, aga kindlasti on midagi veel, mis hetkel ei meenu.

Igatahes on väikene (loe:suur) sünnitushirm sees ja üritan end sundida sellele mitte mõtlema. Olgugi, et nii mitmes sünnitus juba, aga midagi ilusat ma selles ei näe. Esimene ilus ja nauditav hetk on alles siis, kui beebi väljas on ja su rinnale asetatakse. See hetk jääb aga üürikeseks, sest siis hakatakse sind altpoolt õmblema. Kui midagi suurt õmmelda pole, siis paar õmblust saad ikka. Ja teate, see on minu jaoks samamoodi valus kui sünnitus ise.

Mul on naistearsti külastamisega alati probleemid ja nii kui tupe ülevaatus või proovide võtmine, lähen pingesse. Ma tean küll, et arst ei tee midagi halba ja tegelikult pole see nii valus, aga ometi ma lähen täiesti krampi. Õnneks nüüdisajal rasedaid enam lapsekandmise ajal jalgevahelt eriti ei surgita, vaid esimesel visiidil vist? Ja seejärel alles sünnitama minnes avatust katsudes?! Päris mitu korda on mul küsitud – kas ma olen mingi trauma läbi elanud, et nii krampi lähen? Ise ma ei mäleta, et oleksin. Samamoodi on arstid küsinud kas vahekorra ajal lähen ka nii pingesse? Vahekord on hoopis midagi muud kui günekoloogi juures pukis olla, seega ei.

Tulles tagasi sünnitusvalu ja kuidas sünnitamise juures suurt midagi meeldivat pole, siis kui tekivad emaka kokkutõmbamise valud, sest Sinu emakas on parasjagu üsna suur ja väljaveninud ning voldiline ja ta hakkab nüüd tasapisi kokku tõmbama ja just imetamise ajal tekivad sul sellised valud nagu sa hakkaksid veel üht last sünnitama. Seega kas kõlab imeliselt?!

Ma ei tea kuhu see ootuse aeg kadunud on, aga igatahes hakkab mul juba üsna kiire, et end vaimselt valmis seada sünnituseks ja teha see nii enda kui ka lapse jaoks pisutki meeldivamaks, sest nagu öeldakse – ema saab ise palju ära teha õige mõtlemise ja hingamisega. Seega kiire-kiire!

Ultraheli.ee lehelt loen, et 32-nädalal on beebi umbes 42 cm pikk ja kaalub 1,9 kg. Järgmise seitsme nädala jooksul võtab ta kehakaalus juurde umbes kolmandiku kuni poole oma sünnikaalust ning  kasvatab oma rasvkoe kihte, et vastsündinuna oleks ellujäämistõenäosus suurem. Tänu väljaarenenud kopsudele ja piisavalt tugevale immuunsüsteemile jääb 90 protsenti 32. nädalal sündinud lastest ellu.

Tõenäoliselt võtad Sa kaalus juurde umbes pool kilo nädalas, aga umbes pool sellest läheb Su beebile. Su kõnnak võib muutuda õõtsuvaks, sest rasedushormoon nimega relaksiin muudab puusaliigesed liikuvamaks. Kõnnakut mõjutab kasvava raskuse all nõgusaks vajunud selg.

Kuskil oli kirjas, et selleks hetkeks oled ehk juurde võtnud umbes 10 kg, mina olen praeguseks 13 kilo juurde võtnud. Seega kahe kuuga jõuan veel 6 kilo juurde võtta! 🙂 Kiireid arvutusi tehes teeb see kokku 19 kilo terve raseduse jooksul. Vautsi, millised võimed mu kehal on! 🙂 Ahjaa, kõhuümbermõõt on 102 hetkel. Beebi on ennast vahepealsest peaseisust ristipõiki keeranud – nii, et paremal pool on pepu ja vasakul  pea.

Ma loodan, et pool juurdevõetud kaalust jääb sünnitusmajja, ülejäänud kehale annan kodus aega kosuda, ehk saan ka järgmiseks suveks endale “tobleroni kolmnurga” saavutatud, mis pidi uus trend olema ( naer) !

Ahjaa, et teema kuidagi kokkamisega ka haakuks, siis tegin siin ükspäev suure õhinaga kooki, nägin juba vaimusilmas milline ta välja näeb ja kui hea ta maitseb. Heh, koogitäidist vormi valades ja ahju asetama hakates läks koogivormi äär kinnitusest lahti, murdus katki. Koogivormist hakkas täidist maha voolama, käisin kiirelt silmadega köögis ringi, haarasin oma lemmiku valge ahjuvormi ja lasin kogu segul sinna valguda koos põhjaga, mille ma labidaga abil kiirelt sisse segasin. Seega saan vajaminevate asjade listi nüüd koogivormi võrra täiendada! Tegelikult tahaks lausa mitut – ümmargust ja lahtikäivat keeksi/pirukavormi! 

02B551E0-7175-4F7F-AAF8-DC1323E3C88A
Ebaõnnestunud juustu-doominokook!

2 kommentaari “Mida kõike on tulevasel emal vaja!

 1. Nii tore lugemine, täpselt see postitus, mida mul vaja oli:)
  Kas oskad soovitada ka mingeid Tartu beebi/ lasteasjade järelturu kohti, facebooki gruppe?Tõesti kõike vajaliku uuena ostes läheb kulukaks, eriti arvestades, et neid asju on vaid lühiajaliselt vaja.

  Meeldib

  1. Ma usun, et neid gruppe ja kohti on palju, aga ma ise jälgin põhiliselt Põnnilt põnnile ja Vaksali Võrukael – nad riputavad internetti üles,mis müüki tuuakse. Siis on võimalik juba netis ära broneerida.

   Kui midagi konkreetset otsin, siis avan alati Muksula fb grupi või Lasteasjad/riided ostan/müün/annan ära – need küll üle Eestilised grupid, aga siiski seal palju liikmeid ja aktiivne müük käib.

   Ahjaa, vahel harva piilun buduaar.ee-sse ka, aga kõige rohkem eelistan siiski kirbukatel kohal käimist ja oma silmaga katsumist/nägemist, et vältida hilisemat pettumist. 🙂

   Kuid usun, et iga inimene, kel lapsed,
   teab neid samu fb gruppe, mis siia nüüd kirja sai pandud 🙂

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s