“Minul on Emili, aga sinul on ju Marta!”

3B04B358-D879-4FEF-9264-14F7EA3F1631

Vedeleme kohe kolmeseks saava Brendaga diivanil ja vaatame jalkat, kui ühtäkki märkan kuidas Brenda mu kõrval oma kõhtu pisut välja punnitab ja samal ajal silitab.

Küsin: ” Kas sul on ka tita kõhus?”

Brenda: ” Jah, varsti tuleb välja.”

Mina: ” Mis su tita nimi on?”

Brenda: ” Minul on Emili, sinul on ju Marta!”

Lõkerdame koos naerda ja punnitame oma kõhte teleka ees edasi. Noh, tema punnitab, mina olen nagunii punnkõht, et väga suuremaks punnitada ei anna.

Marta liigitub samasse kategooriasse Lindaga ehk “vanade naiste nimede kategooriasse”

Huvitav kust ta selle Marta võttis? Me nagu pole kodus suurt-eriti Marta nimest rääkinud, vaid niipalju, et korra kunagi nalja pärast pakkusin, aga mu pere jaoks liigitus Marta nimi samasse kategooriasse Lindaga. Ehk nii öelda vanade naiste nimed, kuigi ma ei saa aru, mis selles halba on. Ma usun, et kui mina jõuan sinna 70-80 aastaste vanusegruppi, siis läheb ka Katrini nimi taas moodi ja nii vahva oleks enne surma näha kuidas mänguväljakul hüütakse pisikesi tüdrukuid Katriniteks.

Nime-saaga on endiselt samas seisus st pole kuskile poole liikunud ja ühtki konkreetset nimevarianti pole endiselt veel selgunud. Raske on leida tervele perele sobivat. Jah, Hanna-Liisa on piisavalt vana juba ja tahab ka õe nimeloos kaasa lüüa.

Kust lapsed tulevad ehk kuidas tita kõhtu saab?!

Brenda pole veel täpsemalt huvi tundnud kuidas tita kõhtu saab. Küll on ta aga uurinud kuidas tita kõhust välja saab. Meenubki seik kui ta üks hetk tuppa tuli, võinuga käes, plaaniga tita emme kõhust välja lõigata. Seega oleks ma talle rääkinud, et kõht lõigatakse lahti ja tita võetakse välja. Aga olin unustanud mainida, et seda saab vaid arst teha, mitte keegi teine.

Kuuldes seda juttu, ei saanud sõbranna aru miks ma lapsele valetan st miks ma ei söendanud öelda kust lapsed tegelikult tulevad ehk siis ma oleksin pidanud jutustama loo kuidas naine ise peab altpoolt lapse välja pressima. Ma leidsin, et nii pisikesele pole vajadust nii detailselt rääkida, sest ta ei mõistaks päris täpselt veel.

Ma pole päris kindel palju ta mõistab üldse, et varsti tuleb uus beebi meie majja ja kui palju ta reaalselt aru saab, et mul on beebi kõhu sees. Ta teeb küll näo nagu saaks aru, aga kas ta ka tegelikult saab?!

Varsti tuleb küsimus “ Kuidas tita kõhtu saab?” Ma usun, et ma ei hakka rääkima muinasjuttu kuidas kurg tita kohale tõi. Räägiksin parem muinasjutu armastusest ja armastuseviljast. Seksuaalvahekorra kirjeldamise jätaksin hilisemaks, sest kolme aastane on siiski alles kolme aastane.

Küll aga kavatsen ma Brendaga küllaltki avameelne olla, kui ta pisut vanemaks saab. Samamoodi olen ma talitanud ka Hanna-Liisaga, ta teab täpselt seksuaalvahekordadest, prantsuse suudlusest, päevadest. Eks kaasa on aitanud ka raamat “Esimene armastus”, mis on tal kordi ja kordi läbi loetud.

Kõik oleneb lapse vanusest mida ja kui palju rääkida – kolme aastasele seksuaalvahekorda kirjeldama ei hakka, küll aga võib see väga huvitada kümne aastast!

Kas teie peres on teemaks tulnud kust lapsed tulevad? Kuidas beebi kõhtu tekib? Kuidas oled vastanud? Kuna on õige aeg? Mida põnevat oled vastanud oma lapsele? Kas oled aus ja avameelne?

Lapsed tulevad siis kui isa ja ema kallistavad ja sulavad kokku nagu või ja juust.”

“Minu laps pole seda küsinud, kuid kindlasti ei vasta, et toonekurg tõi, või leidsin kapsalehe alt, ütlen ikka ausalt sealt kus tulevad!”

“Sõbranna rääkis oma 6 aastasele pojale nii nagu asi on- ei hakanud mulisema kurgedest ja kapsapõllust…”

“No kui laps on mingi 4 aastane, siis ütleks lihtsalt, et suurest armastusest ja ema kõhust. Nii räägiti mulle ja olin tollal väga rahul selle variandiga. Vanemale lapsele võiks tõesti ära rääkida nii kuidas on.”

“Lapsele võiks ema-isa vahelisest intiimsusest rääkida siis, kui laps on jõudnud oma kehaga tuttavaks saada, siis nad hakkavad tähele panema teiste ja oma vanemate kehasid ja saavad aru, et nende kehad on erinevad. Näiteks on see aeg, mil lapsed ema-isaga saunas olles märkavad erinevaid asju ja küsivad, miks emal on rinnad ja miks suurtel inimestel näiteks karvad kasvavad ja temal mitte. Lastele tuleb läheneda ettevaatlikult, mitte nimetada asju nende õigete nimedega, vaid natukene lastepäraselt, et ka vanematel poleks ebamugav vastata lapse küsimustele. See kõik peaks algama teise eluaasta alguses.”

Need on mõned vastused internetist teemal kuidas lapsele öelda kust lapsed tulevad. Suurem enamus siiski püüab oma lastega rääkida kuidas asjad tegelikult on, kuid seda alles vastavas vanuses. Kuid ometi leidub veel teismeikka jõudnud lapsi, kes pole kunagi oma ema-isaga soolistel ja intiimsetel teemadel vestelnud. Tänapäeval on vähemalt internet, kust noored saavad infot, juhul kui pole kellegagi sellistel teemadel rääkida, samas leidub ka internetis väga palju sellist infot, mis võivad tekitada lapses ebareaalsed tõed seksuaalsusest ja vahekordadest.

Seega võiks lapsevanemad rohkem rääkida lapsesaamise teemadel, seksuaalvahekordadest, turvaseksist, päevadest, mis aitaks lapsel kergemini sulanduda ja mõista ümbritsevat. Kui pole lapsega sellist avameelselt suhet ja laps ei tunne ise huvi, võid ju jätta mõne aruka raamatu kapinurgale nii muuseas, küll laps salaja üksi olles sirvib, sest nagu ennist juba mainisin, on meie pere kümne aastasel “Esimene armastus” kapsaks loetud, kuigi me oleme sellest kõigest avameelselt rääkinud.

Lastel on huvi olemas, isegi siis kui nad seda välja ei näita!

 

 

 

 

 

 

Üks kommentaar ““Minul on Emili, aga sinul on ju Marta!”

  1. Marta on täiesti ilus nimi ühele tüdrukule. Ja Brenda suust seda kuulda eriti armas ju!? 😊
    Mis puutub vestlusesse “eluliste teemadel”, olen seda meelt, et mida noorem, seda mängulisem seletus. Aga kindlasti ei väldi teemat ega tunne end ka kohmetult, kui küsimused tulevad. See on ju nii loomulik, et lastel huvi millalgi tekib. Kui me ise oleme ärevad või hirmul sellest rääkides, saab laps ka ehk vale signaali “asja” olemusest, nagu see olekski midagi hirmsat ja ebameeldivat. 😏

    Liked by 1 person

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s