Palun jätke rasedad mängust välja!

792BAF23-DC97-4F0C-B2F4-9DF4FDECD568

Kehakaal on naistele eriti tundlik valdkond, millest kõneleda väga ei soovita ja kõva häälega teistele ei hõisata. Kuulda on vaid seda, kuidas ikka ja jälle pole keegi oma kehaga rahul, kes jälle järjekordse dieedi võrku langenud, kes solvavaid kommentaare enese kaalu pihta saanud. Seetõttu pole ka midagi imestada, et kehakaal on naiste meeltes mõlkuv stressiallikas number üks – ühiskond soosib.

Just juhtusin lugema üleskutset, kus Erik Orgu on kokku pannud toitumiskava rasedatele, et nad liigselt juurde ei võtaks, selgitades seda halva enese tunde tekkimisega, energiapuuduse ja halvemal juhul ka haigustega. Täpsemalt kirjutab ta nii – “Uurime koos Eesti Ämmaemandate Ühinguga põhjalikult minu salendava toitumiskava mõju Sinu tervisenäitajatele, kehakaalule ja loote arengule.” Kuna tegu on alles lapsekingades oleva toitumiskavaga ja seda peab veel katsetama lapseootel naiste peal, siis on see hetkel pooleks aastaks tasuta! Tavapärase 64,99 euro asemel. Mina näen siin kahte asjaolu – RAHA ja SALE KEHA!

Kui raseduse ajal on vaja saledat joont hoida ja Eesti Ämmaemandate Ühing seda toitumiskava propageerib – kas sel juhul ei peaks salendav rasedusaegne toitumiskava ehk lapseootel naistele hoopiski tasuta olema? Kohustuskorras igale rasedale riiklikult määratud?

Mind jäi tohutult häirima Erik Orgu lauses kasutatav sõna “salendav”, mis tähendab jällegi, et ka rasedad peavad olema saledad. Isegi õndsal lapseootus ajal pead sa tegelema toitumiskavadega, et jumala eest ühtki liigset kilo ei tule, vaid lisanduks ainult reaalselt lapse kaalu, platsenta ja lootevee raskus. Me ei räägi siin praegu liigsöömisest ja reaalselt ohtlikust rasvumisest, aga raseduse jooksul kogutud kogunenud lisakilod pole küll teab mis suur patt ja kõõrdipilkudega vaatamiseks.

Seetõttu tahaksin praegu kirja panna mõtted raseduse aegse kehakaalu tõusu kohta. Nähes kahte triipu rasedustestil, võid tunda end maailma õnnelikuma inimesena ja seda sa oledki. Parasjagu hakkavad kaunist ootust aga kimbutama muremõtted kehakaalust. Kehakaal tõuseb raseduse ajal jõudsalt ja see on täiesti loomulik nähtus. Kuid tuleb aru saada ja mõista, et iga organism on erinev, iga rasedus on erinev. Pole ühtset kindlat tõde kuidas peaks ja palju peaks kaal tõusma.

Sa võid ju võrrelda end teiste naiste rasedustega, võid ka võrrelda enda erinevaid rasedusi ( kui oled mitmendat korda lapseootel) ja sa näed, et iga rasedus on erinev. Ära lase end statistilisest keskmisest raamatu näitajast mõjutada.

Sina oled Sina – omanäoline, ainulaadne, mitte keegi Mari suurlinnast või Anne Pärnust. Sinu keha. Sinu organism.

Miks ma sellest kõigest räägin?

Sest ma olen praegu lapseootel ja minu jaoks on hetkel rasedusega seotud teemad vägagi südameasi.  Ootan oma kolmandat tütart, kes on väga oodatud ja plaanipärane laps. Olin samamoodi kõige õnnelikum naine, kui sain teada oma rasedusest. Paraku tabas mind stress kehakaalu pärast, sest see hakkas koheselt üsna järsult tõusma. Samal ajal lugesin beebigrupis kuidas teistel pigem langeb või siis imevaikselt tõuseb. Ja siis olin mina, kel kaalu muudkui lisandus. Suurenesid rasvapolstrid reitel ja tagumikul,käsivartel ja rindadel. Seega ei kasvanud vaid kõht, vaid üleüldine kehavorm muutus ülehelikiirusel suuremaks.

Ei, ma ei istu päevade viisi toas ega aja endale saiakesi suust sisse. Toitun üldiselt täiesti tavalisest talupoja toidust. Mis aga ei tähenda, et ma šokolaadi, banaane või pitsat ei tarbiks, kuid kindlasti ei vitsuta ma endale neid suures koguses sisse. Seega kui kohtate tänavapildis ümaraid rasedaid, pole vaja kohe arvata, et nad diivanil vaid lösutavad ja end paksuks süüa tahavad. Ei, see pole nii.

Kui ma 9-ndal nädalal esimest korda ämmaemanda visiidile läksin, näitas kaalunumber 67 mu 171 cm pikkuse kohta. Ega ma täpselt ei tea, mis kaal mul päris alul oli, sest kaalu mul kodus pole ja esimene kaalumine toimus alles arsti juures 9 nädalal. Egas ma ka enne polnud Orgu mõõtude järgi sale, vaid täiesti normaalses kaalus ja mõõdus nisterahvas. Paksuks pole ma end pidanud, kuid päris saledaks mitte.

Kaal hakkas jõudsalt tõusma ja praeguseks 24 nädalaks on kaal 76 kg. See teeb kaalutõusuks 9kg. Vaadates tagasi mu eelnevatele rasedustele, on sel korral sarnane kaalutõus st et kaal on tõusujoonel, ei iiveldusi ega midagi. Enesetunne on hea.

Olen liitunud ka beebigrupiga, kus samas kuus sünnitähtajad saanud emad koos saavad arutada ja jagada infot, kus siis ühel hetkel tuli muidugi jutuks kaal. Esiti tundus, et enamus lapseootel emadel oli kaal hoopis languses. Hiljem tulid aga sõna võtma ka need emad, kel kaal tõuseb sarnaselt minuga. Loomulikult tekitas see küsimusi ja kõhklusi peas, kuid samas andis kindlustunnet juurde, et ma pole üksi ja kinnitas tõdemust, et kindlat  reeglit pole, mis skaala järgi lapseootel naised juurde võtavad.

Kas ma olin stressis?! Loomulikult, sest minul kaal muudkui tõusis, teistel aga mitte.

Ühel hetkel võtsin vastu otsuse, et ma ei stressa ega mõtle enam oma kehakaalu tõusust raseduse ajal, see pole mu meeltele hea ega mõju kuidagi hästi. Rasedus peaks olema ju imeline aeg, kus soovitakse tõesti keskenduda vaid lapse ootusega kaasnevatele rõõmudele, mitte jääda ootusajast meenutama vaid kehakaalu tõusu ümber olevat pinget.

Võtsin vastu otsuse nautida oma paisumist, mitte varjata seda toaseinte vahele. Ei pea just end liibuvasse riietuma, kuid lohvakate riiete alla ma ka ei kavatse end peita.

Tuleb kaalu palju tuleb, senikaua kui proovid ja näidud on korras, kavatsen ma mitte pead vaevata kaalu pärast. Küll jõuab seda kogu elu teha!

Lapseootel naine vajab vaid lisa 300 kalorit päevas senisele juurde. Seega ega ma ei pooldagi kahe eest söömist raseduse ajal. Ma pole saladust teinud, et armastan süüa ja kuna toidu tegemine on mu hobi ja kirg, ei saa ma kohe kuidagi raseduse ajal seda jätta, siis kaotaksin ma iseend. Lapseootel naine peab raseduse ajal niigi paljust loobuma, las vähemalt söömine jääb tavapäraseks. Lihtsalt hoiduda võiksid õhtu- ja öösöömadest.

Ehk peaks süsteem hoopis loobuma rasedate  kaalumisest?!

Tahan, et iga naine naudiks oma rasedust ega laseks kaalu tõusul varjutada oma üht kaunimat aega elus- pesapunumis aega.

Tahan, et iga naine võiks end lapseootuse ajal tunda ilusana ka lisakilode pärast. Kui su keha raseduse ajal rohkem kogub ja varub- ju kehal on neid varusid millegi jaoks vaja. Usalda ennast ja oma keha! Iga organism on erinev.

Tahan, et iga naine võiks nautida arbuusi söömist või jäätist, ilma salahäbita- nii lapseootel olles kui ka muidu. Elu on üürike! Usalda oma organismi, ta ütleb Sulle täpselt millisest ainest Sul puudu on ja mida süüa võiksid.

Tahan kõigile südamele panna, et naine võib ise enda keha üle lõõpida ja end paksukeseks kutsuda, kuid parem on kui keegi teine seda ei teeks!

Tahan, et ka peale sünnitust ei vaadataks naise kehavormi ega tehtaks selle kohta märkusi. Naise keha on läbinud lühikese ajaga tohutu muudatuse, ta on toonud ilmale tõelise ime. Palun ärge rikkuge beebiea nautimise aega kehakaalu kohta käivate kommentaaridega ära. Keha vajab ka taastumiseks ja liigsetest kilodest vabanemiseks aega! Kui Sina olid peale sünnitust kohe supervormis, ei tähenda, et see kõigil sõrmenipsuga käiks. Inimorganismid on lihtsalt niivõrd erinevad!

Kallis lapseootel naine- oled eriline, oled ainulaadne!  Sina oled Sina! Ära stressa! Naudi!

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s