Kas rase võib juukseid värvida?! Aga hallitusjuustu süüa?

405B3FDB-A845-40E0-9633-5EA0CBCCF8B7

Oh, rasedatele keelatud ja lubatud tegevuste kohta liigub niivõrd palju müüte, et ma kohe ei tahaks neist midagi uskuda. Kuidas on need tekkinud?! Ja kas mõnel on ka tõepõhi all?

“Raseduse ajal ei tohi juukseid värvida, sest värvis sisalduvad kemikaalid imenduvad läbi naha vereringesse. Mis võib lapsele halvasti mõjuda.”

“Olen juba kuus kuud ilma juuste värvimiseta. Kole on olla. Enam ei jõua”

“Jäin lapseootele. Tahaksin juukseid värvida, kuid olen kuulnud, et see on väga kahjulik. Kas kui värvin tumedama värviga, siis on see vähem ohtlik?”

Need on vaid mõned üksikud sõnavõtud, mis ma googlist leidsin. Ühest küljest on see hästi tore, et tulevased emad mõtlevad ja tunnevad muret, kuid kui juuste värvimine oleks ohtlik, siis oleks see ohtlik ka sel juhul, kui naine rase pole.

Sel juhul peaksid rasedad naised, kes juuksuriametit peavad, koheselt töölt ära tulema. Mis aga ei tähenda, et rase naine, kes peab juuksuriametit, ei peaks enese eest töö juures hoolt kandma.

Teaduslikult on kindlaks tehtud, et juuste värvimine raseduse ajal ei ole ohtlik. Läbi naha suudab ehk imenduda imeväike kogus, kuid seda on niiiii vähe, et loote kahjustamisest ei saa juttu olla. Ainuke millele naistearstid tähelepanu paluvad pöörata ja oma juuksurit teavitada rasedusest on seetõttu, et tavapärane juuksevärv ei pruugi raseduse ajal samasugust tulemust anda.

Kui aga ema hirm on suur, siis :

 • ära värvi esimesel kolmel raseduskuul
 • õhuta korralikult ruumi, kus juukseid värvitakse
 • üleni juuste värvimise ajal triibuta hoopis

 

Nüüd kolmandat last oodates värvin ma samamoodi juukseid kui kahe esimese lapse ootuse ajalgi. Ma ise pole erinevust märganud – kas tavapärane juuksevärv jääb raseduse ajal tooni või mitte. Mina ei näe mitte mingisugust vahet. Värvin juukseid kodus, sest tavaliselt alati kui juuksuris käin, siis kulub mul seal 50-60 eurot ja see on koht, kus mul hakkab rahast kahju, kui ma peaksin seal tihti käima.  Samas kui tihedamini käiksin, siis kuluks ehk ka vähem raha korraga?!  Ma võin kulutada ennast unustavalt toiduelamustele ja üldse igat laadi elamustele, kuid iluprotseduuride peale igakuiselt naljalt kulutada ei tihka. Ja üldse värvimata ma ei saa ka jätta, sest loomu poolest olen ma täiesti tumepruun ja nüüdseks juba üle 10-aasta blond olnud. Ma arvan, et nii mõnigi kukuks pikali, kui mind 15 aastat tagasi näeks mu tumepruunide juustega 🙂 Kuigi räägitakse, et loomulik juukstoon, mis sünniga kaasa antud, sobib igale ühele, siis mina sellega paraku nõustuda ei saa, sest tumepruun pole üldse mina.

Kuid-kuid nagu ikka, kevade saabudes ihkavad inimesed muutuste järele. Nii ka mina. Mul on oma juustest nii kõriauguni saanud, et tahaks kõik maha lõigata. Üheski asendis pole nad head ega mulle meelepärased enam juba pikemat aega.

Vaatan ja imetlen neid lühikesi bobi soenguid, kus tagant hästi lühikesed juuksed ja eest pisut pikemad. Uurisin juba juuksurilt ( Tsau, Mariann!), et kas need soengud pole juba mitte eilne päev. Kuid Mariann kinnitas, et tegemist on ajatute soengutega ja soovitas mul kiiremas korras tema tooli istuda 🙂

 

Kummutame veel müüte

 • Lapseootel naine võib süüa hallitusjuuste. Tingimuseks on vaid see, et need oleksid tehtud pastöriseeritud piimast. Ja Eestis müüdavad hallitusjuustud enamasti on pastöriseeritud piimast tehtud. Pastöriseerimata piimast tehtud hallitusjuustudes võib leiduda listerioosi põhjustavat bakterit, mis võib harvadel juhtudel põhjustada raseduse katkemist või vastsündinul haigusi.
 • Ingver?! Ingeveri tarbimine raseduse ajal normaalses koguses on lubatud. Samas naised, kel on raseduse jooksul esinenud verejooksu või on raseduse katkemise oht, peaksid ingverist eemale hoidma, kuna ingveril on vere hüübimist takistav toime.
 • Raseduse ajal võib tarbida maksa ja maksapasteeti.
 • Raseduse ajal võib käsi üle pea tõsta! See ei soodusta nabanööri ümber kaela minemist. Nabanöör liigub vabalt lootevees ja võib lapsel ümber kaela minna lapse aktiivse liikumise tõttu või lihtsalt seetõttu, et tegemist on väga pika nabanööriga.
 • Rasedatele on kohvi joomine täiesti lubatud.
 • Lapse ootel naine ei tohiks süüa kahe eest! Last oodates vajad vaid 300 lisakalorit päevas.
 • Gaasiliste jookide joomine raseduse ajal ei soodusta gaaside teket lapsel, kui ta on juba sündinud!
 • Sushi milles on toorest kala kasutatud võib süüa juhul kui see kala on eelnevalt sügavkülmutatud olnud, sest sügavkülmutamine hävitab neis levivad parasiidid. Samuti hävivad nad kala kuumsuitsutamisel ning soolamisel. Kuid kõik sushid pole tehtud kalast, seega head isu!

 

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s