Ajaarvamine käib töö järgi!

Järjest enam olen viimasel ajal end tabanud mõttelt- ajaarvamine käib töö järgi. Nii kui keegi saadab sünnipäeva kutse, teeb mõne muu mõnusa ettepaneku kokku saada vms, taban end hetkega mõttelt ja hakkan arvutama kas mul tööpäev või mitte.  Sellele on jube mõelda, sest mis mõttes töö määrab mu elu?! Kas tõesti?!

Kuna meil on töö juures nii-palju-kui-ma-mäletan üks ja sama graafik läbi aastate olnud – pikk nädal, lühike nädal, pikk nädal, lühike nädal…

See tähendab, et ühel nädalal oled esmaspäev,teisipäev, reede, laupäev, pühapäev tööl ja teisel nädalal vaid kolmapäev ja neljapäev.

Ühest küljest vaadatuna on tegemist suhteliselt hea graafikuga- saad terve aasta või mitme aasta plaanid ära teha, sest pika-lühikese nädala graafikut on hirmus lihtne kiirelt arvutada kuna tööl oled ja kuna mitte. Üle ühe nädalavahetuse on vabad. Lisaks on sul pooled päevad kuus vabad ja pooled on tööpäevad.

Kuna tööpäev on 13 tundi pikk, siis ega peale seda enam midagi teha ei jõua/saa/taha. Erinevalt neist, kes on esmaspäevast reedeni 8-17-ni näiteks. Kui olen vahel viis-kuus koju saanud töö juurest, on täpselt selline tunne, et oh nii palju aega on veel ees. Sa jõuad veel õhtul kümme asja teha, enne kui ööuni peale tuleb. Peale 13 tunnist tööpäeva ei tee sa enam paraku eriti midagi – sööma ja magama. Plussiks e-r graafiku juures saab lugeda ka seda, et kõik riigipühad ja nädalavahetused on vabad. Miinuseks saab tuua vaid selle, et argipäeviti pole kunagi vaba, et asjaajamisi teha, kuskil asutustes ehk käia, kuigi tänapäeval on enamus asjad interneti vahendusel aetavad.

Halvim versioon töögraafikutest on nn jooksev graafik. See tähendab, et töötajad saavad enam-vähem iga kuu täiesti uue töögraafiku, puudub ühtsus ja loogilisus ning praktiliselt plaane teha on võimatu, sest sa ei tea isegi kuna tööl pead olema ja kuna mitte. Ette teatamisaeg on liialt lühike. Samas tean, et sellistel puhkudel küsitakse töötajatelt soovipäevi, mida nad tuleval kuul vabaks kindlasti sooviksid.

Ma ise tunnen, et ma enam ei jaksa/saa/taha nii pikki päevi tööl teha. Olen end jälginud tööl – keskmiselt kaheksa tundi on see aeg, kui inimene on produktiivne, pea on lahtine ja vastuvõtlik, keha pole veel väsinud. Kuid peale seda on raske mõtteid koondada, väsimus hakkab võimust võtma, on kergem kõiksugu vigu tegema hakata, sest mõtted on hajali.

väsinud

Ideaalis näen ma end tulevikus töötamas osalise tööajaga või lühemate päevadega, et jaguks piisavalt aega veel pere ja hobidega tegeleda. Vahel vaatan õudusega neid inimtüüpe, kes elavad selleks, et tööd rabada.  Näiteks minu mees! Kuid õnneks on tal see mõttemall tasapisa suunda muutma hakanud ning töö pole alati enam esikohal. Tihtilugu jõutakse teadmiseni, et töö pole elus kõige tähtsam, liialt hilja. Selleks hetkeks võib juba pereelu purunenud olla, lähedased eemaldunud ning tervis nii tuksis, et enam pole midagi päästa.

Ma muidugi mõistan, et raha on vaja ja tihtilugu tulebki teha pikki päevi, et üldse ära elada ja toidu lauale saaks järgmine kuu tõsta, kuid see liigitub juba teise äärmuse alla.

Kuid tulles tagasi tööaegade juurde, siis Havail olevat sellised parajad 4-6 tunnised tööpäevad täiesti tavalised, samamoodi Elisa katsetas siin 6 tunniseid tööpäevi klienditeenindajatel. Ma küll ei ole kursis, mis sellest katstusest praeguseks saanud on – kas proovivad edasi või oligi see lihtsalt lühike eksperiment. Igatahes minu meelest suurepärane mõte ja olen kahe käega poolt lühemate tööpäevade poolt, sest lühemad tööpäevad = produktiivsemaad töötajad ja rõõmsameelsemad inimesed, kuna jääb piisavalt aega ka enese jaoks, oma lähedaste jaoks. Jääb aega meeldivalt aega veeta, just nagu kadestamisväärt taanlaste müstline hygge.

töö

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s