Ühiskonna normid – kus läheb piir?

FE234E87-55A2-46BF-8D31-09E537A6C765

Oh, lugesin siin üks päev postitust kuidas vein olla elu üle võimust võtnud ning alla pudeli päevas kindlasti hakkama ei saanud. Kommentaariumis rullus lahti arutelu, kus kiideldi kui kaua keegi kaine on suutnud olla ning kuidas inimesed ei suuda ilma olla ning kõik alkohol on paha. Tundsin end pisut puudutatuna.

Mõistan suurepäraselt, et igapäevaselt pudel veini või rohkemgi juua on natuke liiast ning tegemist juba probleemiga. Liiast ehk seetõttu kuidas joodud vein sind käituma paneb? Mõni muutub uimaseks, mõni agressiivseks, mõni lõkerdavaks, mõni kaotab mälu. Siinkohal võib teisi pereliikmeid, kellega eluaset jagad, sinu käitumine häirivaks muutuda.

Teame me kõik ju onu Heinosid, kel alati pudel põue all ning lõbus tuju ei lakka. Teadagi miks. On ka inimesi, kes muutuvad alkoholi tarbides vägivaldeks või muutuvad lihtsalt kurjaks ja pahuraks. Omal ajal olid purjus pereisad täiesti tavaline nähtus ning sellele suurt viltu ei vaadatud. Justkui normaalsus.

On üldlevinud arvamus kujunenud justkui kui jood, siis kindlasti kaasneb sellega purjusolek ning mäluauk – samm sassis ja pikali maas.

Ei ole nii, ei ole!!!

Ma armastan veini joomist.

Üldiselt valget.

Üldiselt kord nädalas.

Üldiselt reede õhtul.

Siin loevad kõiksugu tegurid- kehakaal ning kas oled eelnevalt söönud, veini kangus,  kui pika aja peale sa veini jood. Ma pole mitte kunagi mäluaugus ega kakerda kodus ringi. Ma ei märatse ega karju, kui veinitan. Ma pigem olen selline lõbusam versioon minust veinipokaali taga. Võib-olla see ongi põhjus, miks veini armastan?!! Võib-olla on tingitud see imelisest veinimaitsest, mis seda ikka ja jälle kord nädalas tahtma paneb? Võib-olla see on minu viis õhtul lõõgastuda – väike vein ja küpsetamine reede õhtul? Kui see annab mulle midagi juurde ja ma sellega teisi ei häiri, siis miks mitte? Miks ma peaksin selle enesele keelama? Miks pean seadma enesele piiranguid lihtsalt sellepärast, et ühiskonna norm seda ette näeb?

Kuniks see ei muutu igapäevaseks ja tekita tunnet, et enam ilma olla ei saa, ei liigita mina seda  probleemiks.

Kui palju on meil mehi, kelle jaoks 4-pack õhtuga juua pole mitte mingisugune probleem? Meeste õlle joomine on meie ühiskonnas täiesti normaalne nähtus ning pigem ikka suunatakse viltused pilgud naiste poole. Kui naine tipsutab, järelikult joodik. Kui mees, oh õige vend. 

Lõpetuseks vaid nii palju, et käisime hiljuti Lätis. Eesmärk polnud küll alkoholi tuua, kuid kuna juba sinna mindud sai, rändasid veinipudelid ka kaasa. Kuna hind oli mitu eurot soodsam, kui meil siin, sai kaasa haaratud lausa mitu. Mis ehk oleks rahumeeli sinna jäänud, kui Eesti alkoholiseadus natuke opakaks poleks muutunud. Mind siiani ei ole häirinud alkoholi hinnatõus, kuna ei tarbi nii palju alkoholi, et end mõjutatuna  tunneks ning selle pudeli veini nädalas jõuan ka niisama osta. Kuid paraku paljusid mõjutab ning Lätis käiakse juba lausa trotsist Eesti valituse vastu kangemat kraami toomas ja kindlasti on Ossinovski saavutanud loodetud raha ning rahva joomise vähendamise asemel vastupidise tulemuse – raha rändab otse Lätti ning rahvas joob rohkem kui ennist!

 

P.S! Kes Lätti plaanib minna, siis piiril asuvast Alko 1000-ndest tibake maad edasi jääb Super Alko, kus valik, hinnad ning teenindus kolm korda parem on!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s