Kas lastele peaks sünnipäevaks raha kinkima?

rahakingiksMind ajendas kirjutama ja oma arvamust avaldama Delfist leitud artikkel ( siin ), mis mulle juhuslikult silma jäi, kus leidub kaks arvamust – üks poolt, teine vastu. Kuhu leeri liigitud sina?

Raha kinkimine tekitab vastakaid arvamusi. Leidub neid, kelle jaoks raha kinkimine pole karvavõrdki meelt mööda. Just põhjusel, et kas sünnipäevalaps kulutab selle tühja-tähja peale või siis ei pea raha mitte mingisuguseks kingituseks. Kingitus olgu ikka teatud ese mitte paber.

Kuid raha kinkimine on nüüdisajal populaarne. Ka pulmadeks ei kingita enam ammu  juba Eestis esemeid ( tean, et Soomes ja Ameerikas on see jätkuvalt tavaks), vaid ikka rahatähti. Jah, siinkohal on väike erinevus – pulmapaariks on siiski täiskavanud inimesed, mitte lapsed ning sellega lootus suurem, et raha tühja-tähja peale ei kulu. Lubasin endale, et kui kord ise tanu alla saan, lasen rahaümbrikud ilma kaartita kingilaekasse asetada, kus poleks nime juures, et hiljem silmata , kes mis summa vääriliseks pidas. Kuna viimasel ajal peale pulmapidustusi pole muud kuulda, kui kes kui palju kinkis ja kui palju/vähe keegi pani. Mis tähtsust sel on? 

Nii umbes kakskümmend aastat tagasi, kui ise veel umbes kümnene plika olin, kingiti sünnipäevaks ikka asju  – deodorandi komplekte, kruuse jms. Nüüd on esemete kinkimine muutunud keerulisemaks, kuna tänapäeva lastel on kodus virnade viisi vidinaid ja asju. Mida kinkida sellisele lapsele, kellel kõik on justkui olemas? Kui lapselt või vanematel küsida, vastatakse ei tea. Kingid ühe legomehe juurde, mis peale paki avamist, lendab teiste legode juurde kasti vedelema. Tundub ka nonsense.

Olen pigem seda meelt , et kuni kooliealistele lastele sobib ehk rohkem mõni mänguasi, midagi arendavat. Kui mu väiksem tütar sai aastaseks, tegin internetti sellise kingi-listi, kus valik mänguasju koos illustreeriva pildiga ning iga külaline sai sealt valida mida toob ja selle ära reserveerida – nii saime lapsele kõik vajalikud asjad , midagi ei kordunud ning külalistel jäi ka pea vaevamine ära. Sest väga raske on näiteks perekonnasõbral, kel endal lastega kokkupuude puudub, välja mõelda mida see aastane nüüd tahta võiks?

Kooliealised lapsed võiksid saada juba ise otsustada kas soovivad raha kingituseks või mõnda teatud asja. Tihtipeale on neil juba suuremad soovid ja unistused – oma arvuti, jalgratas, telefon, mis vanemate rahakotile just soosivalt ei mõju. Sellisteks puhkudel raha kinkimine on igati väärt idee. Ka aitab see lapsel rahaga ümber käima õppida ning laps näeb kuhu ja kui palju raha tegelikult läheb. Kui mu vanem tütar sai kümme, kirjutasimegi kohe kutse peale, et kingitus võiks mahtuda ümbrikusse. Mis ei tähenda seda, et asja ei tohiks kinkida. Tütar oli unistanud juba pikalt uuest paremast telefonist ja tänu sünnipäevale ta selle raha kokku sai. Miks sellisel puhul mitte raha kinkida ja lapse unistust toetada?

Ühest aspektist vaadatuna on muutunud muidugi sünnipäevade mõtte tähtsus natuke kõrvale ning võib juhtuda nii, et igas külalises nähakse vaid rahatähte. Sellest tuleb lastega rääkida ning arutada sünnipäevade mõttest. Kuid samas lähevad inimesed vooluga kaasa ning tänapäeval raha kinkimine on täiesti normaalsus. Lisaks on inimesed väga mugavaks muutunud ega viitsigi oma pead vaevata kingituse välja mõtlemise ja originaalne olemisega , lihtsam on ju raha ümbrikusse panna, lillekimp näppu ja kogu lugu.

Seega pean ma raha kinkimist lapse sünnipäevaks iga inimese enese südame hääleks, kes soovib raha, saagu raha. Kes soovib eset, saagu mõni ese kingiks. Punkt.

Üks kommentaar “Kas lastele peaks sünnipäevaks raha kinkima?

  1. Olen vägagi raha poolt, sest kui ikka lapse soove ei tea, võib kingitus jäädagi peale pakkepaberi avanemist seisma ning lapse rõõmust pole jälgegi. Näited minu poja pealt, kes täiesti siiralt kingitust avades teatas, et mis ma “sellega” peale hakkan. Lapsed on ju ausad ja otsekohesus ning ei tee kehva kingituse juures õnnelikku nägu ega kiida kinki taevani. Seega võiks küsida, mida soovitakse või kinkida raha, et saaks ise kingi valida. 🙂 Sama kehtib ka minu enda puhul. Öeldakse, et siis jääb üllatus ära. Pigem tunnen siirast rõõmu kingitusest, mida ise soovisin, kui jätan
    üllatuse riiulile tolmu koguma. 😉

    Liked by 1 person

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s