Perearstimajandus – kust leida perearst, kel aega on?

arst
Kahene Brenda teel arsti juurde 🙂

Olen pea kolmkümmend aastat ühe ja sama perearsti juures käinud. Pole suurt põhjust vahetada olnud. Ema meiega nõukaajal Mõisavahe Perearstikeskusesse läks ja sinna ma jäänud olengi. Nüüd on ka mu lapsed seal nimekirjas ja kui ma ei mõtleks perearsti vahetamisele, siis oleksid ka mu lapselapsed arvatavasti seal samas.

Perearst on tore ja niii oma juba, et raske on vahetada. Kes garanteerib, et uus perearst saab sama tore olema? Äkki ma ei kohtagi oma teel enam nii meeldivat arsti?!

Vahel võib häiriv olla, et meie perearst võtab erinevaid muresid liialt vabalt, samas tean, et ta on ilmatuma kaua perearst olnud,  tohutu kogemustepagasiga, kes peaks inimesele peale vaadates ära tundma, kui midagi on pahasti/valesti.

Samas oleks kõik okei, kuid mind on nii tohutult häirima hakanud, et arstil pole kunagi aega. Koguaeg on kiire. Saan aru, et tema pole süüdi, vaid on ettekirjutused tehtud mitu patsienti võib olla. ( 2000`? ) Minu teada tal nimistu täis ka st kedagi juurde ei võta oma nimekirja.  Ma olen vist üks kõige harvemaid  arsti juures käijaid üldse ja siis ei pääse ka löögile. See ärritab mind niivõrd palju, et olen võtnud vastu otsuse perearsti vahetada. Lisaks on suureks miinuseks ligipääsetavus Mõisavahe Perearstikeskusesse- see asub praktiliselt teises Tartu linna otsas. Pole mul ka kunagi plaanis enam sinnakanti kolida, seega pole põhjust jääda.

Mu karikas täitus viimase piisaga nüüd,  kui soovisime lapsega kahe aasta visiidile minna, kus mõõdetakse pikkust ja kaalutakse, lisaks kahe aastaselt tehtav vaktsiin. Oleksime aja saanud kuu lõppu alles, milleks kulub vähemalt kaks nädalat. Lisaks on Brendal juba kaks nädalat umbes kehal punnid- sellised pisikesed, nahavärvi, õhtuti sügelevad . Huvitaval kombel asuvad need kõik paremal pool keha. Vasak kehapool on praktiliselt tühi punnidest. Kui olin kõik neti leheküljed läbi guugeldanud ja omas peas veendunud, et tegu on mingisuguste allergia punnidega, mitte mõne laste nakkushaigusega, siis pidasin vajalikuks arsti juurde pöörduda, kes kinnitaks mu mõtteid ning arutada edasisi plaane.

Jah, saime arstile aja, aga hoopis teisele arstile taas. Taas oli meie perearstil käed-jalad tööd täis. Juba kolmandat korda järjest pean ma pöörduma oma murega “suvalise” arsti juurde st samasse perearstikeskusesse, aga teise arsti vastuvõtule. Need juhuslikult määratud arstid on vägagi meeldivad olnud, kuid siiski – nad pole omad. Sa tead , et oled temaga kontaktis ajutiselt ja võib-olla ei näe enam kunagi. Nii öelda juhuslik.

Arst kinnitas mu kahtlusi allergia osas, kuid muidugi pole selle põhjust väga lihtne selgeks teha. Kirjutas Zyrteci välja, soovitas reklaami mõttes eukalüpti plaastreid, mida lapsele pluusi peale kleepida ja ninapihustit, kuna nina pidavat natuke nohisema. Punne soovitas regulaarselt määrida Eucerini kreemiga. Ootame ja vaatame nüüd kuidas kulgeb.

Olen siin interneti avarustes ringi vaatanud, silma on jäänud Kesklinna perearstikeskus ja Ropka perearstikeskus, mis asub eriti lähedal, kuid googeldades lõid erinevad artiklid ette kuidas nad oma perearstikeskuse pinnad peavad vabastama ja oktoobriks ära kolima. Kuhu , ei tea. Kesklinn on teine valik, mis tundub lähim olevat.

Samas olen ma enam kui kindel, et väga mitmed perearstid oma nimistud nii täis pookinud ja parimad on juba kinni. Mul pole midagi uute ja roheliste vastu – on nad ju eriti püüdlikud, kuid samas neil puudub see pikaaegne kogemus, elukogemus. Arstid on justkui defitsiitkaup, milleni tavainimene nii kergelt ei pääse.

Kust leida perearst, kel aega on ? Aega süveneda? Aega muret kuulata? Aega lapse allergiapunne üle vaadata? Arst, kelle juurde pääseb varem kui kaks nädalat?

 

 

 

 

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s