“Olin taas maailma nõmedam ema”

IMG_9569Olen korduvalt naljatledes öelnud kuidas lapsed võivad tänamatud olla, toida ja kata, kanna üheksa kuud ja vastutasuks võivad nad su mutta trampida nagu näruse sendi. Tegelikult toimub see üleüldse elus nii – mitte vaid su lapsed, vaid ükskõik kes, kellest sa seda oodata ei oska, võib käituda väga tänamatult.

Täna ma lihtsalt nutsin keset Tartu linna Kastani tänavat. Ma ei suutnud pisaravoolu kinni hoida ja kõik purskus minust välja. Käisime nimelt Hanna-Liisa sünnipäevapeo paika üle vaatamas. Parasjagu olid seal kohal omanikud, kes sättisid järgnevt sünnipäeva teemapidu valmis, milleks olid nahkhiired või vampiirid. Selleks hetkeks olid üles riputatud mõned nahkhiired, laudadele olid asetatud mustad nahkhiirega plasttopsid ja taldrikud. Ja parasjagu puhuti õhupalle täis. Uurisin täpsustavaid küsimusi – kas need värvilised lambid on iga peo ajal üleval või neid saab vaid võttes teemapaketi? Kuna võin kohale tulla ettevalmistuste tegemiseks? Palju võib külalisi kutsuda?

Hannale hakkas teemapeo idee nii meeldima ja ütles, et tema tahab ka. No miks mitte. Olime eelnevalt just ananassi teemast rääkinud ja Tigeris on palju ananassi temaatikat ka saadaval. Riputame mõned ananassid üles, topsid, ananassi dipipulgad , taldrikud, õhupallid ja voilaa – ongi teemapidu olemas.

Aga ei. Mina ei oskavat. Minul polevat aega. Peoni pidavat nii vähe aega olema, et ei mina jõua meisterdada ega asju kokku otsida. Tema tahab, et peo dekoreerib Tagahoovi maja perenaine. Tema tahab ja kõik.

Mina loomulikult ei nõustunud. Esiteks alguses me ei pidanud üldse ühtegi teemapidu tegema. Ta pole mitteühegi asja suur fänn, et tal oleks mõni eriliselt lemmik teema. Teiseks ma polnud nõus selle eest lisa viiskümmend eurot maksma.

Tema muidugi ei mõistnud mind ja mina ei mõistnud teda. Tema ei saanud aru miks ma ei või talle seda teemapidu juurde tellida. Miks ma nii nõme olen. Mina ei mõistnud miks ma peaksin nii palju raha selle asja eest välja käima, kuna mis kaunistusi ananassi teemadel ikka nii väga teha annab. Ja see lisab sünnipäeva eelarvele veel viiskümmend otsa. See tähendab, et lihtsalt ruumid lähevad juba maksma sel juhul sadakuuskümmend eurot, mis tundub minu jaoks natuke palju.

Ja nii me seal keset linna vaidlesime. Süda läks nii raskeks, kuna tahad tütrele ilusat pidu teha, otsid kohta , plaanid menüüd, et tal oleks tore päev ja saaks  palju sõpru kutsuda, kuid tema pole ikka rahul. Nõuab midagi, millega vanem pole nõus ja kui ta seda väikest asja ei saa, siis tundub kohe ema mõttetu ja jama olevat, kes midagi ei luba ega osta. Kuid seda mida saab, ei panda tähelegi. See on nii raske südamele – mõtled miks ta pole rahul? Miks ta ei saa olla õnnelik üldse, et ta sünnipäeva nii suurelt peetakse? Ta saab kutsuda kõik oma klassi ja pereliikmed ja sõbrad. Ta saab omale tordi ja peo. Ta ema võib talle ISE teha ananassi temaatikaga peo, aga tema ei soovi. Ja seetõttu tundub talle kogu ettevõtmine nõme. Tema ei saa aru miks mul on kahju tema peo jaoks veel viiskümmend eurot maksta. Saab ta ju vaid korra kümne aastaseks.

Ka väike Brenda oli rahutu ja ajas jonni juba. Üks kärus, teine käru kõrval. Tunded lõid pea kohal kokku ja oleks tahtnud minema joosta. Nutsin oma peatäis ära ja kogu hommikune  tunne ,” et tuleb hea päev” oli kadunud. Plaanisin viia ema vanavanemate päeva puhul restorani, aga ainuke, mis ma suutsin mõelda, et tahaks ära koju. Teki alla. Sellised vaidlused võtavad vaimselt nii läbi nii mind kui ka Hanna-Liisat.

Ju need on millekski vajalikud, õpetavad, kasvatavad meid. Sellisel puhul tuleb enesele kindlaks jääda ja lapsele mitte järele anda, isegi kui ta peab sind sel hetkel maailma nõmedamaks emaks. See on tohutult raske , lihtne oleks järele anda. Tuleb selgitada oma seisukohti, kuulata ära lapse omad, kuid see ei tähenda, et lapse soov peab teoks saama. Üldiselt sellistel suuremate tülide puhul me hiljem siiski vabandame,kahetseme,  kallistame ja lepime ära.

Miks on nii raske tunda rõõmu olemasolevast?

Miks alati tundub vähe?

 

 

2 kommentaari ““Olin taas maailma nõmedam ema”

  1. Hei-hei, armas inimene – naine ja ema! 🙂 Tean, mida tähendab kogu südamest tahta lapsele vaid head, aga välja kukub nii nagu alati – sinu püüdlusi ei hinnata ja see teeb väga-väga haiget. Hea on see, et peale vestlust te mõistate teineteist ning nii hakkab lapseski idanema empaatiavõime seemneke. Olen minagi pidanud pikki loenguid raha väärtusest, kasutamisest ning suunanud lapsi mõttetutest väljaminekutest loobuma. Tol hetkel on süda raske, aga endale kindlaks jäädes on hiljem lihtsam lapsele selgitada sellise käitumise vajalikkust.
    Jätkugu Sul ikka eneseusku ja veenmisjõudu! Kallistused kosutuseks! 😊

    Liked by 1 person

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s