Harjutamisperiood lasteaias – kui kaua/vähe on mõistlik?

2Järjekordne küsimusi ja tuliseid vaidlusi esile kutsuv teema on lasteaiad – kas ja kui kaua on lapsele kergem kohanemisperiood? Sobilikum vanemale? Või hoopis kasulikum lasteaiale endale?

Ühest vastust siin anda ei saa, sest me kõik teame, et lapsed on erinevad. Seega peaks muidugi lähtuma lapsest endast. Samas soovib lasteaed ühtselt kõikidele lastele sama pikka/lühikest harjutamisperioodi tihtipeale lähtumata siiski konkreetsest lapsest. Mõni tõesti vajabki pikemalt emaga koos kohalkäimist, esialgu vaid kuni lõunauneni. Teine laps on kohe valmis jääma ja nautima lasteaia igapäevaelu.

On lapsi , kes ka peale aastast lasteaias kohal käimist pole endiselt suurima heameelega pikad päevad lasteaias, kuid teine laps ei taha õhtuti kojugi sealt tulla.

Olen teadlik sellisest lasteaiast, kus ema käis mitu kuud kaasas harjutamas ja samas teine lasteaed soovis, et lapsevanem läheks juba esimesel päeval ära, küll väheseks ajaks , kuid siiski. Ja juba kolmandal päeval soovitati laps lasteaeda uinakule ka jätta, kuna nende praktika näitavat, et lapsel ja ka vanemale läheb palju kergemalt kui harjutamisperioodiga liiale ei minda ja lapsevanem rühmas kaasas pole kuna laps võtab omaks teadmise, et lapsevanem justkui peakski temaga rühmas kaasas käima ning hiljem kui laps üksi jääb rühma, tekitab lapsele küsimusi ja arusaamatusi – miks ema temaga enam koos rühmas ei istu?

Vahel tundub, et lasteaia õpetajad tahavad justkui oma töökoormat vähendada ja paluvad seetõttu mõnel vanemal , kelle laps ehk natuke emme küljes rohkem kinni ja vajaks suuremat tähelepanu, lapsega pikalt kaasas käia.

Õhku paiskuvadki küsimused – kellele on vaja pikemat lasteaiaga harjutamisperioodi? Mõnel juhul on vastuseks õpetaja , mõnel juhul laps, mõnel juhul aga hoopis lapsevanemale endale, kes pole ise ehk valmis oma pesamunast lahti laskma.

Lapsevanemal, kelle laps lahti ei lase, võivad tekkida küsimused – miks minu laps ei lepi? Ehk sellise lapse jaoks ongi vara lasteaias käia ja pigem teha väike paus ja hiljem uuesti üritada. Samas tulevad siit uued probleemid – kuidas hoida sellisel juhul lasteaia kohta alles? Kohatasu tuleb maksta ka selle eest, et su lapse koht alles hoitakse. Kas ma olen nõus maksma suurt kohatasu , et mu lapse koht alles püsiks, kuigi tegelikult kohal ei käi? Tartu linna kohatasust olen kirjutanud siin  – link

Lisaks pole paljudel lapsevanematel võimalust lapsega pikalt kodus olla , teisisõnu oodata kuna laps aiaks valmis on. Teame me ju kõik, et raha ei kasva puu otsas ja töökoht lõputult sind ei oota. Siinkohal ma ei hakka rääkima kuna üldse oleks õige aeg laps perre saada ja kui majanduslikult kindlustatud peaksime olema, sest õiget aega ootama jäädes ei pruugigi seda tulla.

Meie pere pesamunal ( saab homme kaheseks) algas tänasest taas lasteaia tee. Esialgu kolm esimest päeva viin vaid lõunani mängima, kuid peale seda jääb edaspidi pikaks päevaks koos lõunaune ja söömistega. Peale tänast st esimest päeva , kui olime peale õueskäiku sammud tuppa seadnud, et rühmaga tutvuda, sättis ta end juba söögilaua taha ootele. Selgitasin, et meie veel ei söö ja siia ei jää, vaid tuleme homme tagasi, muutus ta kurvaks ja nutuseks- miks tema peab ära minema? ” Tahan ka sinna!!” Lausa kahju oli teda teiste juurest ära võtta ja endaga koju viia. Kuid õnneks õige pea saab ta ka olla täisväärtuslik lasteaiarühma liige. Nii mina kui ka tema oleme väga elevil ja põnevil , mida sel lasteaia aastal pakkuda on , kui palju uusi sõpru me saame ja mida kõike me juurde õpime. Lasteaed on vahva!

1

 

 

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s