1,8- aastase lapse huvid

brentsssKuidas need lapsed küll ülehelikiirusel arenevad? Ühtäkki vaatan kuidas Brenda ei tahagi enam käruga õues käia, vaid tahab ise kõndida. Just hiljuti mainisin siin, et Brenda on nii käru laps, et kõndida üldse ei viitsi ise. Piisas vaid paarist käigust poodi ilma käruta ja juba tunneb ta end suure ja iseseisva lõvi tüdrukuna, kui saab ise kõnnitud ja tihtipeale tahab ta muidugi minna hoopis teises suunas kui mina. Nii, et juba mõtleme käru keldrisse viimisele. Kuigi pikemad käigud peab siiski käruga tegema, nagu näiteks täna toimunud kevadlaadal. Seal ta poleks nii pikka maad jõudnud kõndida ja kes see süleski jõuab 11, 12 -kilost last tassida. Pluss käruga on veel see hea, et Brents saab õues ka uinakuid teha, mida ta ilmselgelt süles olles ega ise kõndides ei teeks.

Eile käisime esimest korda poes nii, et ma ei pannud teda sinna poe autokärusse kinni, vaid suunasin ta võtma seda väikest ostukäru, mida lapsed ise lükata saavad, kus need lipukesed üleval lehvivad. Teadlikult kõndis ta käru lükates kohe esimese juurvilja leti juurde ja pistis tähtsa näoga petersellipoti kärru. Mina muidugi kohe ütlesin, et oot-oot nüüd. Nii need asjad ka päris ei käi. 🙂 Lasin tal toiduaineid korvi panna, kuid andsin talle need ise kätte, mida meil parasjagu vaja oli. Ploome sai ise valida ja kärru panna. Ka kõrrejoogi paki ja pähkleid. Vahepeal kadus Brendal küll ind käru lükata ja sattus niisama poodi uitama, kuid tuletasin talle muudkui meelde, et: ” Brenda , kus käru on ?”

Üldse on tal komme pea kuklas ringi kõndida ja mitte otsesuunas teele vaadata. Koguaeg vaja ümbrust jälgida, mitte otse jalge ette ju vaadata.

poes

Muidugi sõnu tuleb nii palju juba : päike, auto, õue, süüa , pekki, emme, puu, tool , blenda, tädi, tita, kook, kurk, komm, käed, jalad, pea.…jne jne.

Kui nimetan erinevaid kehaosi, siis oskab osutada enda kehal kõikidele nendel kehaosadele ja ütleb nii palju sõnu kaasa kui teab. Oskab osutadajalad, käed, varbad, sõrmed, kael, keel, hambad, suu, põsed, kulmud, silmad, kõrvad, pea, juuksed, naba, kõht, pepu.

Potil käimine on ka igapäevane juba. Ma pole kodus teda sundinud ega pikka harjutustööd teinud. Olen arvamusel, et see tuleb tal lasteaiast. Tahab ise mähkmed jalast võtta ja poti peale minna, aga muidugi mitte alati. Tuleb ka põrandale. Kuid 1,8-aastase kohta üsna tubli tulemus siiski. Suvega tahaks täiesti mähkmevabaks saada.

Mängud

Oskab iseseisvalt mängida, kodu mängida. Majandab oma nukkudega. Teeb neile süüa ja paneb mähkmeid jalga. Laulab neile. Üldse on Brendas sellist esinejahinge, lõõritab muudkui laulu ja hoia alt, kui sa talle ei plaksuta. Näoilmed on siis kiired pahaseks muutuma.

Tihedas kasutuses on nukunõud – potid, pannid, taldrikud, tassid. Eriti meeldib , kui saab minule kohvi ja süüa teha. Nii ma siis mängult söön ja joon kõike, mida ta mulle teeb. Kui ma köögis päris võileiba teen, siis on üsna kindel, et Brenda tahab ka endale saiaviilu, võinuga, määrdejuustu ja midagi mida veel võiku peale panna. Teeb iseseisvalt päris kauneid võikusid valmis, kuid üldiselt ta neid ära ei söö, vaid tegemisrõõm.

nõud

Peitusemäng on ka üks tema mänguvaramussse tulnud mängudest. Oskab kohe niiviisi end täitsa ära peita näiteks kardina taha või diivani taha ja täitsa vagusi olla seni kuni keegi ta leiab. Ja küll seda lõkerdamist siis, kui kätte saadakse.

Pallimäng pakub väga rõõmu. Eriti kui emme ja issi koos temaga mängivad nii, et üks viskab ühele , teine kolmandale ja kolmas esimesele. Oskab panna käed pallipüüdmise asendisse.

pall

Klotsid, mis talle vanaema juba ammuilma tõi on alles nüüd rakendust leidnud. Varasemalt tal huvi oli üsna leige , kuid nüüd võib klotse torni laduda pikka aega järjest . ikka kokku ladudes , siis jälle lahti võttes ja uuesti kokku ladudes.

klotsid.jpg

Alles hiljaaegu avastasin üks hetk, et Brenda taipab kas siis värvi või kuju järgi klotse klotsitünni panna. Oskab leida ise õige koha üles, kuhu õige kujund läheb. Siiamaani keerasin mina talle õige koha ette, kuhu vastav klots sisse panna. Nüüd teeb ta seda teadlikult ise. Kingiti see talle aastaselt , kuid nüüd 8 kuud hiljem on ta sellest täiesti aru saanud.

klotsitünn

Jõuludeks kinkis Reti Brendale puidust pusle, kus põhjal erinevad loomade kujud ja siis tuleb vastav loom omale kohale nupukesest tõsta. Selle vastu tekkis ka huvi alles nüüd, neli kuud hiljem. Lihtsalt ükspäev nägin kuidas ta neid huviga ilusti ladus.

pusle

Siiras rõõm ja uhke tunne on oma lapse uusi külgi ja arenguetappe näha. Kuigi on palju hetki, päevi , kui mõtled miks jumal on nii aktivistist lapse minusugusele uimasele kalale küll andnud , sest ma ei jõua temaga lihtsalt sammu pidada ja õhtuti ei jõua ära oodata kuni lapsed magama jäävad. Kuid need, mis lõpuks meelde jäävad, on ikka need helgemad hetked.

Ahjaaaa, neljapäeva õhtul tegid Raks ja Brenda nii armsa zesti ja tulid õhtul üllatasid mind töö juures. Brenda astus tulbid süles kohviku ukest sisse ja tõi mulle lilled. Heldimuspisarad oleks tahtnud kohe silma tulla, aga mina hakkasin kohe muidugi, et oot-oot ma teen pilti ka 😀

kohvik

tulbid

Täna läksime käsikäes laadale:

laadaleee

Ja no joonistamine on ka ju laste lemmiktegevusi

brendameisterdab

Tsauki!

laadal

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s