Brenda 1. lastehoiu päev

brentsik

Vot selline on Brenda viimase aja nägu. Juba oskab mossata. Seisab siin hommikul kell 8 lastehoidu kaasa valitud riietega. Ajasin ta võimalikult hilja üles, et ta ei jõuaks süüa nõudma hakata, sest lastehoius kell 9 söömine ja ei taha , et ta täiskõhuga seal hommikusöögilaua taga istuks ja putru songiks.

 

Piilupesa hoid asub meil üsna kodu lähedal ( 5-10 minuti tee kaugusel), kärutasime enne üheksat sinna. All on suur ruum, kus saab kelke ja kärusid parkida. Trepist üles ja ongi Päikesekarude rühm , kus ees ootasid vähesed põnnid ja kaks õpetajat. Brenda oli alguses ebalev ja ei teadnud kuhu minna , mida  puutuda. Meelitasin teda nukkudega mängima. Natukese aja pärast tuli õpetaja appi ja meelitas Brenda eemale raamatut vaatama, samal ajal lasin jalga ja pidin 1,5 tunni pärast järele minema, et esimese korraga ära ei traumeeriks  last. Jaa, ma tean tean, et salaja jalga ei tohi lasta ja tuleb ilusti lehvitada ja öelda, et ma nüüd lähen ja tulen varsti järgi. Aga teoorias on alati kõik lihtsam kui tegelikkuses.

Jalutasin tagasi koju ja tundsin eneses kohe nii suurt energiat. Üksi kodus. Sest olgem ausad, viimasel ajal on üsna kreisiks see elu Brendaga läinud. Ta ei püsi hetkeks ka paigal ja kisub kõike , mis vähegi saab. Läheb igale poole, kuhu vähegi minna annab. Ja sa ei saa hetkekski millelegi enese asjale keskenduma jääda, sest vastasel juhul võib ta maja peale kukutada. Suureks abimeheks on tal toolid, millega siis kõrgustesse pääseda ja keelatud asjadele hammas peale panna. Jonnida oskab. Iseloomu oskab näidata ja õhtul kella kuueks olen ma üldjuhul nii väsinud sellest ringi jooksmisest ja keelamisest. Tavaks on saanud alati kui ma õhtusööki valmistan, on kindlasti nutt ja tahab süles olla. Ja ega Hanna-Liisagi elu kergemaks ei tee. Temaga on teistsugused teemad. Teistmoodi keeruline. Nii, et lapse kasvades mured ei kao, vaid muutuvad ajas.

Viimase lõigu põhjal võib mulje jääda, et olen kodus hullumas, aga päris niiiii hull see eluke ka pole. Ilusaid hetki on ka päevades. Kui Brenda on nõus minuga mürama ja lollitama, samal ajal südamest naeru lõkerdades. Kui on musitamise – kallistamise tuju peal. Kui vahel vaikselt mängib oma pottide-pannidega, tõstab neid ühest korvist teise. Kui tantsib hoogsalt muusikavideode järgi. Kui sätib omale raamatu millegi najale püsti, ette kujutades , et see on telefon ja hakkab selle eest erinevaid liigutusi tegema , täpselt nagu Hanna teeb musicaly.

Hannal on ka vahel heatujupäevi. Kui koristab oma toa ära juba minu esimese ütlemise peale ( enamjaolt peab seda 10-20 korda ütlema järjest hääletooni tõstes). Kui võtab aega Brendaga lollitamiseks ja tegelemiseks ( täna saavutasime selle telefoni käest ära võtmisega). Ütle mis sa ütled, aga nii kui telefoni käest ära võtan, muutub Hanna normaalseks ja on hetkes ning suhtleb. Õppimisega läks täna pikalt. Suutis kaks korda valesid sõnu õppida inglise keeles kuni saime aru, mida tegelikult õppima pidi. Kolmanda korraga pani täkkesse. See on see kui õppimine õhtusse jätta , ise olin rumal ja lubasin tal linna peal käia peale kooli. Isa andis raha ja pidi omale jalanõud ostma. Ostis mingid sädelevad veinipunased tennised. Ütlesin, et jõulud on läbi juba. Sain vastuseks , et ma ei tea moest midagi. 🙂

Igatahes umbes poolüksteist  Brendale lastehoidu järgi minnes ja rühma jõudes oli rühm tühi ja pime. Läksin neid alla saali otsima ja samal ajal tuli Brenda rühm riburada pidi saali uksest välja. Brenda ka nende seas. Tuli mulle sülle nagu ma poleks ära olnudki. Olevat olnud esimese korra kohta väga tubli, ilusti pudrukausi kõik tühjaks söönud. Peale söömist oli natukene nutnud ja mind taga otsinud, aga see oli vaid korraks olnud ja ei midagi hullu. Rühma jõudes tundus nagu ta ei tahakski veel minuga koju tulla. Üks poiss, rühmakaaslane muudkui vaatas minu suunas ja hakkas lõpuks nutma, et kus tema emme on. Sellepärast ei tahetagi emmesid rühma istuma ja koos lapsega harjutama , sest siis hakkavad teised lapsed ka oma emmet tahtma – miks temal võib emme juures olla ja minul mitte.

Homme läheb jälle, aga siis juba issiga ja pidi natuke kauemaks lastehoidu jääma. Ideaalis võiks Brenda juba järgmisest nädalast terveteks päevadeks lastehoidu jääda – praegu on juba üsna keeruline organiseerida lapsehoidmist, kui mina tööl olen. Emmel mul liiga palju erinevaid lapsi hoida ja Brenda mahutamine tema graafikutesse on üsna keeruliseks muutnud. Raksil on ka tööd tekkinud ja oligi täna väga-väga kaua tööl, et saaks homse päeva vabaks teha ja siis õhtul, kui mina koju jõuan, taas tööle minna. Keeruline, aga loodan, et saame varsti oma rütmi kätte.

Just ennist lugesin artiklit, kus üks ema rääkis, et inimesed võiks mõelda enne, kui hakkavad lahmima, et pooleteise aastane on liiga väike lasteaia jaoks. Nii pisike peaks kodus emaga olema vähemalt kolme aastani. Arvatakse, et emad kerge südamega oma pesamunad lasteaeda viivad, et siis ise “rahu” saada. Päris nii see pole. Üldiselt elu sunnib. Paraku ilma rahata või vähese rahaga suurt midagi elada ei anna. Üürid, kommunaalid ja söök matavad enda alla juba suure summa sissetulekutest ja kui üks palk kaob kõrvalt ära, läheb seis ikka üsna nadiks. Ja mis veel üksikvanematest rääkida. Neil on tööle minek elu ja surma küsimus, kui just sotsiaalabi osakonna ukse tagant end leida ei taha.

Alles üsna hiljuti veel jagasin suure suuga arvamust, et ma ei plaani peale emapalka kohe tööle minna, et Brenda ju nii pisike veel, kuidas ma küll lähen. Nii väike tahab emaga kodus olla, mitte kümnepealises kollektiivis päevad läbi olla. Aga reaalsus jõudis kätte ja halbadest variantidest tuleb valida vähem halvem. Selles kümnepealises kollektiivis võib ju tegelikult üsna vahva olla. Ja kindlasti ongi. Seega omast kogemusest ütlen, et ei tasu alati sõna võtta teemas, milles pole olnud. Igal ühel oma lugu.

brentsik2
Brenda jõudis rõõmsalt lastehoidu. Rühmas ei julgenud veel pildistama hakata .)

 

 

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s