Kõik meie jõuludest

meie

“All I want for christmas is you..” laulis kaunis naishääl Hanna-Liisa telefonis, kui ta jõululaupäeva hommikul meie voodisse maandus. Kuulasime vanu häid jõululugusid. Kõik olid sel hetkel veel rahulikud ja rõõmsad. Kuigi aknast välja vaadates vaatas vastu must maa ja lund polnud isegi mitte oodata , sellest hoolimata valitses minu sees soe jõulutunne. Jõulutunne on miski, mis peaks tulema inimeste seest, mitte olema tingitud välistest teguritest

Kaks päeva enne pühi saime Lõunakeskuses käidud ja kingitused ära ostetud. Kokku kulus meil selleks vaid kaks tundi. Keskus oli täis inimesi, kes otsisid meeleheitlikult kingitusi oma kõige lähedastemale, et ei jääks viimasele hetkel. Või no tegelikult 22. detsember kingituste ostmiseks jätmine ongi vist üsna viimane hetk. Mu õde oli veel eriti hiline. Käis 24.-ndal Lõunakeskuses kingijahil. Kuigi mingisuguse statistika järgi pidavat 24. detsember olema päev, kus ostetakse kõige rohkem kinke, siis õe jutu järgi olevat Lõunakas inimestest üsna tühi olnud.

Meie aga olime “kavalad” ja ostlesime neljapäeva õhtul ära. Saime kiirelt kingid ostetud, sest teadsime enam-vähem mida tahame.  Dressipluuskleit, mida Hanna väga tahtis , jäi tal saamata, sest seda polnud kuskil müügil enam. Ja pinal kuhu mahuksid kõik vildikad ja pliiatsid ära, see jäi ka saamata. Selle eest leidis jõuluvana talle poest jope, mida ta mitu kuud vaikselt maininud oli, aga siiski jõuluvanalt seda oodata ei osanud. Dressipluuskleidi asemel sai lihtsalt sellise tumesinise pikema pluusi/kleidi Seppeläst, millel peal kiri “love”. Lisaks leidsid tee pakki kõrvarõngad, ahvimäng ja roosad sussid. Ahvimäng on natuke selline ligadi-logadi, ühelt poolt paned kokku, siis teiselt poolt tuleb juba vahe sisse ( poolakas). See eest aga väga kihvt mäng, ma jõudsin seda jõuluõhtul kaks korda lausa mängida. Jope, sussid, kleit,mäng ja kõrvarõngad – seega üsna praktiline kink.

Brendale see eest mõtlesime, et kingime korviga plastmassist juurikaid, kuid loomulikult nägin ma neid alati müügil , aga mitte seekord. Õnneks leidsime Jukust komplekti väiksele emmele- pann, pott, kastrul, pannilabidas, kulp, praemuna, juurikalisi jms.

Hindadest rääkides, siis Hanna-Liisa kingid kokku läksid umbes 60 eurot ja Brenda oma 18.-. Iseenesest jope ostmine polnud üldse plaanis, kuid jäi möödaminnes silma ja tuli meelde, et Hanna seda maininud oli, siis oli otsus tehtud ja kuna kink sisaldas jopet, mis on praktiline,  kujunes ka kingi maksumus suuremaks. Brenda õnneks suurt midagi jõuludest ei jaga ja soove esitada ei oska veel. Meiega oli lihtne, omavahel kingitusi ei teinud. Stressivabad jõulud 🙂

kingitused

komplekthannakomplekt

Jõuluhommikul muutusin ma natuke närviliseks. Ja eriti närvi ajas mind see, et Raks polnud üldse närvis. Raks, kes tavaliselt on iga sündmuse eel juba nädalaid närvis, istus nüüd nagu vana rahu ise. Mis tal viga on? Miks ta ei närvitse? Kas hakkab vanaks jääma 🙂 Pildistamise ümber käib meil ka pidev jant. Teeb meele kurvaks , kui üks kord aastas ( okei, ehk mõni päev veel) oleme terve perega ilusti sätitud, kuusk särab toas ja on jõulud- kui raske saab olla viis minutit keskendumist, et ilus ühispilt ära teha ?!! Ühe ebaõnnestunud klõpsu saime tehtud ja kõik. Juba joosti elamisse laiali. Üritasin sellel mitte lasta tuju rikkuda, paotasin  ühe pisara, aga õnneks venna poole jõudes oldi juba rõõmsalt nõus koostööd tegema.

Sel aastal plaanisime jõuludega varem pihta hakata. Panime paika, et koguneme venna poole kõik kella 15-16, et saaks varakult laua taha istuda. Alles eelmisel aastal saime jõululaua sööke maitsma hakata umbes kella 21 ajal, mis on ilmselgelt liiga hilja- jõuad ühe korra head paremat laualt süüa, mõtled leiba luusse lasta korra ja juba avastad, et kell on märkamatult nii palju saanud, et aeg magama minna ja rohkem pugimisest ei tule midagi välja 🙂

Meie pere oli täpselt kell 15 koha,l verivorstid ja kapsad kaenlas. Loomulikult olime me ainukesed, kes õigeaegselt jõudsid. Teised jõudsid viie-kuue ajal ja  õepere lausa kell 19. Jumal tänatud, et me ootama ei jäänud ja hakkasime kohe praadi vaaritama ning koheselt lauda sööma. Jõululaualt võis leida liha, verivorste, kapsast, kartulit, ahjukaalikat ja porgandit, lavashirulle, kartulisalatit, singirulle, mandariine, piparkoogikooki toorjuustukattega, kringlit ja kõiksugu jooke.

Meil on õdede-vendade peale kokku lapsi kümme – viis tüdrukut, viis poissi. Kuna paljud on juba üsna parajas vanuses, et jõuluvana usku enam ei olda ja teatakse vägagi hästi, et kingid ostavad vanemad, sellest hoolimata tekitab jõuluvana tulek suurt elevust. Seekord me kedagi võõrast jõulumeest mängima ei leidnud, kuid õnneks meie väike vend ( mitte tegelikult enam nii väike) oli nõus jõuluvana mängima, kui piisavalt vedelat leiba sisse on rüübatud. Hiilis vaikselt jõuluvanakostüümis, päikseprillide ja kingikottidega rõduakna taha ja kui lapsed jõulumeest maja taga märkasid, tuli kuuldavale kõrvulukustavaid kilkeid. Olgu öeldud, et nad said aru küll, kes see oli. Vist.

img_4482
Meie lapsed õdede-venna peale kokku 🙂 Suurim varandus.

Magama jõudsime 2:30, et siis hommikul Raksi vanemate poole startida, kus tuppa astudes tungis koheselt ninna meeliülendavad lõhnad. Kõht oligi juba hirmus tühi ja istusime kohe lauda. Vaatasime paar filmi ära ja nüüd ma siin istun ja üritan oma jõulumõtteid kirja saada enne kui ununevad, sest tean, et homme mul selleks aega pole ja teispäeval pean juba tööle minema, et meelde tuletada kõik, mis kaheaastaga ununenud.

Raksi vanemate pool ootasid meid kingid kuuse all. Mina sain blendri, Raks sviitri, Brenda puidust armsa nukukäru ja Hanna raamatuid, komme, lõhna, kaunistuse ja väikse gloobuse. Saan nüüd hakata igat hommikut smuutiga alustada. Okei, tegelikult seda ma ei usu, kuid pähkleid ja küpsiseid oma küpsetiste jaoks saan küll seal purustama hakata 🙂 Minu emalt saime palju šokolaadi, Brents raamatu ja pusle, Hanna-Liisa raamatu ja pauke aastavahetuseks ja magusat.

Jäin selle jõuludega väga-väga rahule. Kõik pere sai kokku ja kõik said omavahel läbi. Isegi nooremad vennad, keda muidu näha kui kuuvarjutusi, otsustasid pere sekka tulla. Lapsed ei tülitsenud omavahel, mis kaks aastat tagasi oli veel vägagi tavaline. Meie Raksiga saime ka omavahel ilma pingeteta jõulud veedetud. Üks väike pisiasi jäi ainult puudu – lumi. Kuid siin pole meil midagi parata, aga omavahelised suhted ja kokkusaamised on vägagi meie endi kätes.

kaunishannakarumina-ja-brendaminasokolaadmusi

Hanna oma kingitustega:

img_4465img_4466

Palju kooki:

juustukookkookkeeks

joululaud
Ämma juures ootas selline uhke laud 🙂
vingubrenda
Väsis ära
maal
Mandariine võiks lõhkemiseni süüa
sarakuunlad
Tüdrukud põletasid terassil säraküünlaid, väiksemad pidi vaid pealt vaatama.

Selle lõigu kirjutan ma praegu, päev hiljem selle postituse alustamist, sest maal sai nett otsa ja pidin postituse pooleli jätma. Nii kui täna koju jõudsime kruvis pinge ülesse- mina pidavat jube targutaja olema, Hanna kõõlus külmkapi ukse ees ja nõudis süüa , Brenda on suur vinguviiul olnud , sest pole täna lõunaund magada saanud ( jõululaupäeval oli ka vingu-vingu). Õhtul läks paremaks. Raks käis poes, tõi banaani jm – õnnistasime blendri sisse. Küpsetasin kaks plaati piparkooke, et oleks mida näksida õhtul filmi kõrvale, tegime Hannaga neli ahvimängu, saaks veel pesus ära käia ja lapsed võiksid magama minna, paneks ühe romantilise komöödia peale. Mõnus. Kas ka nii läheb , seda näitab õhtu 🙂

Perepildid– esimene kodus tehtud kiiruga ja ühe klõpsuga, teisega keskenduti rohkem.

ebaonnestunud-perepilt
Ebaõnnestunud perepilt 🙂
meie
Õnnestunud perepilt!

Ja viimased pildid, mis täna õhtul kodus tehtud:

brens
Brenda oma nurgas
hanuska
Hanna-Liisa ei mõista kuidas kõik pulgad küll sinna vahele ära peaksid mahtuma
tana
Taaskord alguses mind aidati, lõpus pidin jälle üksi kõik piparkoogid valmis vorpima. Brendal on isegi taina söömisest isu täis.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s