1-aastase lapse huvid

31993646-Cartoon-children-room-with-a-lot-of-toys-scattered-on-the-floor-Stock-Photo.jpgMõtlesin, et panen kirja aastase lapse huvid-mis teda huvitab, mis mitte.

Tuleb aga siinkohal meeles pidada, et kõik lapsed on erinevad ja huvi võib teatud asja vastu ühel tekkida natuke hiljem , teisel varem.

Torni ladumine

Torni ladumise vastu on Brenda päris pikalt huvi tundnud. Ostsin sellise hästi lihtsa,  kolme rõngaga, kõrisev. Oskab rõngad sinna pulga otsa panna, aga mitte suuruse järjekorras, vaid kuidas jumal juhatab parasjagu.

Alumisel pildil on sellised erivärvi ka suurusega kausid, mida saab laduda nii torniks kui ka üksteise sisse suuruse järgi panna. Pooled on siin pildil puudu. Selle me saime auhinnaks augustibeebide suvepäevadel viktoriini kolmanda koha eest.

Klotsitünn

Klotsitünni soovis Brenda ( tegelikult mina)oma 1-aasta sünnipäevaks. Mis mulle väga meeldib, et see on puidust Hape firma tünn. Sees on erinevad kujundid, mille otsad on klaasist ning sees on värvilised kuulikesed , mis omakorda veel kolisevad. Kujundeid ta veel õige auguga sobitada ei oska. Avastas, et hoopis lihtsam on kõik kujundid külje peal asuvast suuremast august sisse panna.

image

Pall

pallid pakuvad rõõmu nii väikesed kui suured, sädelevad kui ka tavalised.

Raamat + telefon

Nagu sellel ülemisel parempoolsel pildil. Selle tõi mu sõbranna Brendale sünnipäevaks. See raamat nii väga huvi ei paku, kui siis ainult hammaste teritamiseks. Aga see kaasas olev mobiil on küll lahe- teeb erinevaid loomahääli, saab reguleerida hääle tugevust.

Auto

See suur auto on kusjuures Hanna-Liisa pärandus Brendale. Kaheksa aastat vana auto, aga väga viisakas veel. Sinna auto kasti saab igasugu asju peita.

Pudel

Igas suuruses, iga kujuga – alati läheb peale. Üritab vist suuga pudelilt korki kätte saada. Või kui külmkapi taha on kogunenud juba taarat, siis ta peab need laiali laamendama.

Purk + puunuga

Tegelikult siia alla käivad kõiksugu kausid, lusikad, tassid, ämbrid, karbid jms- kuhu saab midagi panna ja vàlja võtta.

Laulumängud

Luulesalmid koos füüsilise tegevusega.

“Sõit- sõit sõõtsele, üleoja onule, kivi oli ees, auk oli ees! “

( Kergelt põlvedel hüpitades laulad sinnamaani kuni kivi tuleb, siis hüpitad lapse põlvedel kõrgemale õhku . Kui tuleb koht auk oli ees, siis teed põlved lahti ja lased lapsel auku kukkuda. Ise hoiad muidugi lapsest kinni .)

Varbaid loendades salmi lugemine- “Hernes, hernes, hernes, hernes,uba. Igal lapsel oma tuba.” Ja nii mõlema jalaga.

“Sepapoisid”

“Plaksuta , plaksuta, mis siis muud kui plaksuta! Lalalalallaaallaaaalaa.

Paita sa, paita sa, mis siis muud kui paita sa! Lalalalaalalaalaalaaa.

Kallista, kallista, mis siis muud kui kallista! Lalalalalaaalaaa.”

Laulmise ajal siis teed kallistamist, paitamist ja nende asjade asemele võib panna ùkskõik mis tegevused meeldivad .

Meeldib peitust mängida, reklaame vaadata, nutitelefonid, kappide-sahtlite sisu välja kiskuda, pesurestilt pesu maha tõmmata, tantsida, laulda, kiljuda.

Esemed, mille vastu eriti huvi pole:

image

Hüppeloom

Mõned korrad vaid peale roninud. Eks see huvi alles tuleb.

Motoorikakeskus

Meil kaks miniversiooni. Üks on meiega päris pikalt juba olnud, aga huvi veel null. Aastaselt vist vara veel.

Klotsid

Ei tunne eriti huvi. Korraks võibolla kisub neid, aga mitte pikalt.

Järelveetav mänguasi

Meil siis kolm parti, kes häält teevad. Väga lõbusad pardid, aga Brenda ikka huvi väga pole üles näitanud. Võib olla õue kaasa võtma pardid , siis veab heameelega järel!?  Veel ei saa aru miks on ainult üks tavaline jupike nööri partide otsa pandud, aga seda sanga või kinnihoidmiskohta pole, peabki lihtsalt nöörist hoidma.

Raamatud

Raamatuid ma üldjuhul ei anna tema kätte, sest ta lihtsalt lõhub need praegu ära või siis närib hammastega nagu pildil näha. Üks raamat on meil nimega ” Esimesed sõnad” , too on selline lihtsam ja huvitavam tema jaoks praegu millest ta nagu natuke aru saab, et ohoo pall ja ohooo kass. 🙂

Veel on meil üks äge koristuskomplekt, mille ta sai ka sünnipäevaks, aga pole palju jõudnud tarvitada. Mina pole nüüd väga palju koristanud peale sünnipäeva, aga siis kui koristan annan talle tema harja- kühvli kätte. Saab ka oma panuse anda.

image

Hea idee on vahepeal pooled või lausa enamus mänguasju nii öelda ära peita. Siis lapsel jälle uus ja huvitav, kui tagasi annad.

Mida vähem mängiasju silma all, seda rohkem ta süüvib oma alles jäänud asjadesse. Muidu on valik liiga kirju ja laps ei tea ise ka enam mida võtta, mida jätta. Ja toa ilme on ka kenam, kui asju pole niii palju. 🙂

 

 

 

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s